Halláskárosodást okozhatnak ezek a fülhallgatók? Itt az igazság
Manapság nagyon sokan használnak fülhallgatókat, azonban ezek az eszközök komoly veszélyeket rejthetnek.
Egyre népszerűbbek a zajszűrős fülhallgatók, amelyek sokkal kényelmesebbé teszik a zenehallgatást a nyilvános helyeken, például a tömegközlekedési eszközökön. Ezek kiszűrik a zavaró hangokat, így zavartalanul hallgathatunk, amit csak szeretnénk. Azonban megoszlanak róluk a vélemények, mivel egyes szakértők szerint akár károsíthatják a hallást is, írta meg a hvg.hu.
Egyre több felnőtt fordul orvoshoz hallásproblémákkal
A Guardian cikke szerint egyre több felnőtt keres fel audiológiai szakrendeléseket hallásproblémákkal, miközben a vizsgálatok azt mutatják: a fülük tökéletesen működik. A zavar agyi eredetű – az érintettek nehezen különítik el a zajokat a fontos hangoktól, nem tudják pontosan behatárolni a hang irányát, és nehezükre esik követni a beszélgetést zajos környezetben, például vonaton vagy étteremben.
A jelenség hátterében sok szakember – köztük Renne Almeida, egy brit audiológiai klinika vezetője – a zajszűrős fülhallgatók túlzott használatát sejti. Ezek az eszközök hosszú időn keresztül „kikapcsolják” az agy természetes zajszűrését, így az elveszíti képességét arra, hogy önállóan különbséget tegyen háttérzaj és fontos információ között. A probléma különösen a gyerekekre lehet veszélyes, akiknél a hangfeldolgozás tanulási folyamata még zajlik.
A rendellenesség, melyet auditív feldolgozási zavarnak (APD) neveznek, főként gyerekeknél ismert, de a felnőttek körében is egyre több esetet regisztrálnak. Az APD-s gyerekek nem mindig értik meg a beszédet zajos környezetben, nem ismerik fel a nonverbális jeleket – például a szarkazmust –, és gyakran nehézséget okoz nekik az olvasás, helyesírás.
A Manchesteri Egyetem professzora, Harvey Dillon szerint a korai életévek hallási tapasztalatai döntően befolyásolják a hallásfeldolgozási képességeket. Ha egy gyermek sokat beteg a korai években, később is nehezebben tud figyelni egy-egy hangforrásra a háttérzajból.
Ebben az esetben károsak lehetnek a fülhallgatók
Bár tudományosan még nem bizonyított a zajszűrős fülhallgatók és az APD közötti közvetlen kapcsolat, a kutatók szerint fontos lenne a hosszú távú használat hatásait különösen fiataloknál vizsgálni. Dillon arra is figyelmeztet, hogy a hangos zenehallgatás – fülhallgatóval vagy anélkül – károsíthatja a hallóidegeket akkor is, ha a hallásküszöbértékek normálisak maradnak.
Amíg nem áll rendelkezésre megbízható kutatás, Almeida a csontrezgéses fejhallgatókat ajánlja, valamint a „hallásedzést”: például podcastok, rapszövegek tudatos hallgatását. A cél az, hogy az agyat újra hozzászoktassuk a hangok közti szelektív figyelem gyakorlásához.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pexels)