Horror: tele van baktériummal ez a műszaki eszköz, mégsem tisztítja meg szinte senki
Bár egyes eszközök tisztítása evidensnek tűnik, akadnak olyan napi használatban lévő tárgyak, amelyekről hajlamosak vagyunk megfeledkezni, pedig nagy veszélyt hordozhatnak magukon.
A megfázásos betegségek és az influenzajárvány miatt a higiéniai intézkedésekről az elmúlt hetekben több szó esik, ám míg bizonyos eszközök esetében a tisztítás nem is kérdés, még mindig rengeteg olyan tárgy van a környezetünkben, amelyeken többféle baktérium is nagy mennyiségben megtelepedhetnek, mégsem figyelünk arra, hogy rendszeresen megtisztítsuk ezeket.
Különösen a műszaki eszközök esetében érdemes erre figyelni, egyrészt mert ezek gyakran kerülnek a kezünkbe, másrészt mert ezeknek árthat a víz, ezért sokan mellőzik az áttörlésüket. Ezek közé tartozik például a mobiltelefon és a laptop billentyűzete is. A HVG azonban felhívta a figyelmet még egy eszközre, amelyre szinte senki nem figyel, pedig annyira sok baktérium lehet rajta, hogy akár komoly betegség is kialakulhat a használata miatt.
A tisztítás a műszaki eszközökre is vonatkozik – vagy mégsem?
A lap arról ír, hogy a fej- és fülhallgatók azon eszközeink közé tartoznak, amelyek erősen szennyezettek lehetnek, ám szinte senki nem veszi a fáradtságot arra, hogy ezeket alaposan megvizsgálja. Még azok is megfeledkeznek a rendszeres tisztításukról, akik egyébként a lakás minden helyiségét alaposan és rendszeresen fertőtlenítik.
Ugyanakkor jobban belegondolva egyértelmű, hogy ezek az eszközök szinte szívják magukra a koszt, hiszen gyakran megérintjük ezeket, ráadásul a legváratlanabb pillanatokban, nagy eséllyel nem frissen megmosott kezekkel. Aki a tömegközlekedési eszközökön használja ezeket, miután előtte megfogott egy kapaszkodót, az összes baktériumot átviszi a kezéről a fülhallgatóra. Később ugyanerről az eszközről visszakerülhet a kézre, majd akár az ételre is egy-egy kórokozó, és gyakorlatilag bármikor kialakulhat ennek következtében egy-egy fertőzés.
Ám nem csak ez okozhat problémát: aki napi szinten használ fülhallgatót, annak érdemes tudnia, hogy a fülbe helyezett eszközön összegyűlhet a fülzsír is. Önmagában a fül tisztítása sem akadályozza meg, hogy a fülhallgatóval ne kerüljön vissza a fülzsír, amely így könnyedén összegyűlhet a hallójáratban, és akár súlyos gyulladást is előidézhet. Kezeletlen betegség esetén akár halláskárosodás is kialakulhat.
A tisztításhoz érdemes speciálisan erre a célra kifejlesztett spray-t, illetve mikroszálas törlőkendőt használni. Ezek nem károsítják az eszközt, ugyanakkor bizonyos folyékony készítmények a fertőtlenítésre is alkalmasak. Érdemes figyelmet fordítani erre annak érdekében, hogy a komolyabb betegségek elkerülhetővé váljanak.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)