A kávé akár ilyen mellékhatásokat is okozhat
A kávé fogyasztása komoly hatást gyakorol a szervezetre.
A kávé és a tea is a legnépszerűbb reggeli italok közé tartozik, amit elsősorban koffeintartalmuknak köszönhetnek. Mindkét ital élénkítő hatással bír, amit sokat szeretnének is kihasználni. A kávé esetében különösen igaz, hogy akár a nap folyamán több csésze is elfogy belőle azoknál, akik már évek, évtizedek óta fogyasztják. Csakhogy érdemes számolni ennek mellékhatásaival is – hívta fel a figyelmet a bupa.cok.uk.
Több tényező, így például a testsúly, a nem, az életkor, illetve az aktuális egészségi állapot is befolyásolja, mennyi a koffein napi ajánlott maximum mennyisége, ám alapvetően 400 milligrammal érdemes számolni, amit 4-5 csészét jelent. Terhesség vagy szoptatás idején ez a mennyiség feleződik, ennél több kávé fogyasztását a szakemberek nem javasolják. A gyermekek és a fiatalok szervezete ennél is érzékenyebben reagál, így az ő esetükben még jobban kell figyelni a koffein bevitelére, amelyet több üdítő és energiaital is tartalmaz.
A kávé így hat az emberi szervezetre
A koffein segít megőrizni az éberséget, így különösen a fárasztó, hosszú és stresszes napokon sokan egy-egy csésze kávé elfogyasztásával próbálnak úrrá lenni a fáradtságukon. Ez alkalmanként jó módszer, ám rendszeresen nincs értelme próbálkozni ezzel.
Még azoknak is megviselheti a szervezetét a nagyobb mennyiségben fogyasztott koffein, akik régóta a kávé szerelemesei. A koffein megemeli a vérnyomást, bár ez a hatás éppen azoknál, akik régóta kávéznak, idővel csökken. A húgyhólyagot azonban az ő esetükben is stimulálja. Mindez abban nyilvánul meg, hogy gyakoribb vizeletürítési inger jelentkezik.
Néhány kellemetlen mellékhatás követheti a kávé elfogyasztását azoknál, akiknek valamilyen diagnosztizált vagy rejtett, a gyomrot és a bélrendszert érintő betegsége van. Ezek közé tartozik például az egyre gyakrabban előforduló irritábilis bélszindróma (IBS), amely a koffein hatására puffadással, hasmenéssel és gyomorgörcsökkel reagál. Ezen tünetekre sokszor más indokokat keresnek, pedig valójában a kávé a fő bűnös.
A szapora szívverés, a nyugtalanság, a szorongás és az álmatlanság is a túlzott koffeinfogyasztás számlájára írható. Számos vizsgálat zajlik, amelyekben a kávé jótékony hatásait vizsgálják, az azonban biztos, hogy túladagolásának vannak negatív mellékhatásai, amelyek felett sokat hajlamosak szemet hunyni, pedig nagyon is lényeges problémákról van szó.
(Kiemelt képünk illusztráció.. Fotó: Pixabay)