Barkóczi Balázs–Böcskei Balázs: Így konszolidáltok ti!

2017. december 14., 14:14

Szerző:

Felrobbant a Facebook, kicsit olyan érzésünk lett, hogy a közösségi média „kommunikatív demokráciája” mégsem csak illúzió, hanem termékeny jelenvalóság. A viták most akörül folynak, hogy az „elég volt” vagy „a Fidesz Rubicont lépett át” jegyében menjenek-e azok is a Jobbik tüntetésére, akik soha nem szavaznának a Jobbikra, vagy a néppártosodás mögül hiányzó múltmagyarázat, a pártháló szélsőséges elemei és Simicska Lajosnak a hazai politikai kapitalizmusban betöltött szerepe miatt azok se menjenek, akik amúgy feltételezik a párt ellen fellépő Állami Számvevőszék politikai kézi vezérlését.

A politikában a határok megvonása nemcsak erény, hanem a politikai cselekvés egyik előfeltétele is. Az Orbán-rezsim tudatos, érték- és stratégiai szinten össze nem illő elemekből álló társadalmi koalíciójának konstruálása közepette ennek különösen nagy jelentősége van. A baloldal „taktika vagy érték” közötti szüntelen, szituációról szituációra változó pozíciócseréje – vagy a „vagy-vagy” kérdésekre „is-is” válaszolása – egyike az Orbán-rezsimet konszolidáló magatartásoknak.  

A Jobbikon kívüli ellenzéki pártok a számvevőszéki döntés ellenére sem állhatnak egy tüntetésen a Jobbik mellett, taktikai és erkölcsi megfontolásból egyaránt. (Eddig az Együtt, az LMP és a Momentum jelezte részvételét.)

OktĂłber 23. - A Jobbik megemlĂŠkezĂŠse Budapesten
Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Az Élet és Irodalom hasábjain múlt héten megjelent írásunkban bemutattuk, hogy a mérséklődés látszata mögött van egy „másik” Jobbik is, amely a különböző kommunikációs felületeken és csatornákon fenntartja, mozgatja és tartalommal látja el azt a szimpatizánsi kört, amelyben a rasszizmus, az antiszemitizmus és az Európa-ellenesség a kötőerő. A politikai értékeket és azok következetes képviseletét felülíró taktikai együttműködés vagy a „szélsőséges néppárti” Jobbik táborába lökheti a kiutat kereső, bizonytalan baloldali szavazóbázis egy részét, vagy olyan kiismerhetetlen politikai értéktérképet mutat számára, ahol politikai otthont nem találhat.

A pénteki Jobbik-tüntetéssel kapcsolatban három kérdést kell feltennünk. Úgy is fogalmazhatunk: három viszonyulási szint van, amelyeket összhangba kellene hozni a végső kérdéshez és a rá adott válaszhoz:

  • Mit gondolunk a Jobbikról mint rezsimváltó politikai alternatíváról?
  • Mit gondolunk a szürkezónás pártfinanszírozás „tényéről” mint törvénytelen, de a pártok által hallgatólagosan elfogadott rutinról?
  • Mit gondolunk az Orbán-rezsimről, politikai gyakorlatáról?

A három együtt adja ki a választ arra a kérdésre, hogy menjünk-e tüntetni a Jobbikkal pénteken.

Másképpen fogalmazva (Lukács György klasszikus, Dosztojevszkijre támaszkodó kérdésére utalva): „Keresztül lehet-e hazudni magunkat az igazsághoz?” Szerintünk a válasz: nem.

Ami a Jobbik rezsimváltó jellegét illeti, ha csak az utóbbi pár hónapot nézzük: a párt műveltségi cenzus alapján felvetette a választójog korlátozásának ötletét, ifjúsági tagozata együtt vonul a transzparenseiken „fehér Európát” és iszlám holokausztot követelő lengyel szélsőségesekkel. Egyik parlamenti képviselőjük kitiltaná a „homoszexuális propagandát” a budapesti mozikból és a főváros utcáiról is. A sort hosszan lehetne folytatni, a lényeg az, hogy egy baloldali-liberális polgár számára a Jobbik nem nyújt közös normatív bázist, hiszen Vonáék a számára fontos értékeket többségében elutasítják.

A szürkezónás pártfinanszírozás, a fillérekért vásárolt plakáthelyek és a nevetséges kampányelszámolások nem csak a Jobbikot érintik, rendszerszintű problémákról van szó. De a rendszer további normális működése szempontjából az a természetes, ha nem mérlegelünk. Nem vonhatjuk kétségbe a számvevőszék büntetésének jogosságát olyan alapon, hogy a kampánypénzekkel és a pártámogatásokkal való trükközés az egész magyar politikát érintő gyakorlat. A Jobbik a Simicskával történő gazdasági együttműködéssel ugyanazt az utat követi, amelyet a korábban (és most is, csak más szereplővel) a Fidesz: politikai önérdeke miatt kész szemet hunyni az állami fejlesztések politikai-kapcsolati alapon történő kisajátításából összegyűjtött vagyon eredete felett, és miközben elszámoltatást vizionál, elfogadja egy közpénzből meggazdagodott oligarcha anyagi támogatását. Ezzel ugyanúgy korrumpálódik, mint a kormányzópárt. (A zavaros, nehezen visszakövethető orosz kampánypénzek ügyét e helyütt hagyjuk is, az külön elemzést igényelne.)

Ezzel egyúttal megválaszoltuk a harmadik kérdést is: sem érték-, sem taktikai alapon nem lehet választani a Nemzeti Együttműködés Rendszere és a „néppártosodó szélsőségesek” között. A demokratikus oldal pártjai semmilyen esetben sem legitimálhatják sem a jelenlétükkel, sem a szavak szintjén a Jobbik által képviselt korrupciót és a mérsékeltség mellett jelenlévő szélsőséges ideológiát a Fidesz kormányzati szintre emelt korrupciójával szemben. Ha így tesznek, maguk is természetes elemeivé válnak annak a rendszernek, amely ezt a Fideszt és ezt a Jobbikot termelte ki magából, így járulva hozzá e rendszer konszolidációjához.

Hosszú távon politikailag a választóknak egyértelműségekre, a világos határok felhúzására van szükségük. Ezért a fő kérdésre a válasz „nem”, nincs közös tüntetés a Jobbikkal.

Máskülönben a kormánypárti nyilvánosság partner lesz abban, hogy káoszszerű, értékzavaros, választási opcióként értelmezhetetlen, Simicska-ernyő alatti baloldal–Jobbik-összeállás képét konstruálja meg. A Fidesz-nyilvánosság képes arra, hogy a Jobbik-tüntetésen részt vevő pártokról ne csak azt üzenje, hogy azok a szürkezónás pártfinanszírozás támogatói, hanem azt is, hogy mindezt azzal a szélsőséges párttal való szolidaritás jegyében teszik, amely mögött Simicska áll.

Ez volna az a pont, amelytől fogva a rezsimkonszolidáció logikája értelmet nyer.

A szerzők:

Barkóczi Balázs politológus (IDEA Intézet)

Böcskei Balázs politikai elemző (IDEA Intézet megbízott szakértője)

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.