Így segíthet a művészetterápia a traumák feldolgozásában

A trauma sok ember életében megjelenik, és más és más formát ölthet. Éppen ezért a feldolgozására sem lehet egy egységes módszert találni. Ám az egyik ilyen lehet a művészetterápia.

2025. április 25., 13:03

Szerző:

Ha a traumát szeretnének meghatározni, akkor számos definícióval találkozhatunk, olvasható a Traumaközpont.hu oldalon. Azonban talán úgy lehetne a legjobban megfogalmazni, hogy a trauma egy olyan múltban megélt, megrázó esemény, mely túlmutat a mindennapok tapasztalatain, s fenyegeti az egyén testi-lelki egyensúlyát, integritását (Bóna, 2015). Mivel egy nagyon komplex dolog, azért a feldolgozása is ugyanennyire szerteágazó lehet, és ebben segíthet a művészetterápia. Ezzel kapcsolatban ajánlunk programot! 

Ilyen formában jelentkezhet a trauma

A pszichés trauma nem csupán a megtapasztalás lehetőségében, hanem az arra adott reakciókban is komoly egyéni különbségeket mutat – hívják fel a figyelmet pszichológiai szakértők. A traumára adott válaszreakciók két nagy csoportba sorolhatók: érzelmi-pszichológiai, valamint fiziológiai-szomatikus tünetek formájában jelentkeznek, amelyek gyakran egymással is szoros összefüggésben állnak.

A szakirodalom szerint egy traumatikus élmény után akár egy ártalmatlannak tűnő emlék vagy testérzet is intenzív pszichés vagy testi reakciót válthat ki. Fontos megérteni, hogy ezek a válaszok nem „jók” vagy „rosszak” – ezek a test és az elme természetes túlélési mechanizmusai egy extrém helyzetre. A rövid és hosszú távú érzelmi reakciók között szerepelhet: sokk, tagadás, zavartság, koncentrációs nehézség, szorongás, félelem, bűntudat, önvád, ingerlékenység, hangulati ingadozás, társas izoláció, reménytelenség, kínzó visszaemlékezések, rémálmok, disszociatív amnézia vagy torzult valóságérzékelés. A trauma testi lenyomatai szintén változatosak lehetnek: alvászavarok, fáradtság, heves szívverés, izgatottság, izomfeszülés, fájdalmak, általános gyengeségérzet.

Mi is az a művészetterápia?

A szakértők szerint a tünetek megértése és elfogadása kulcsfontosságú a gyógyulás szempontjából. Egyre több intézmény és segélyszervezet dolgozik azon, hogy a traumát átélt emberek megfelelő támogatást kapjanak – akár pszichoterápiás, akár közösségi formában.

A művészetterápia egy olyan terápiás módszer, amely a különféle művészeti ágak – például zene, tánc, mozgás, képzőművészet, dráma vagy irodalom – kreatív folyamatait használja a gondolatok és érzések nonverbális kifejezésére. Nem igényel művészi tehetséget, mivel a hangsúly nem az esztétikumon, hanem az önkifejezésen, a biztonságos légkörön és a gyógyító folyamaton van. A művészetterápia célja a lelki folyamatok támogatása, a belső élmények felszínre hozása és megértése – akár az alkotáson keresztül, akár annak értelmezése révén. Több formája van, lehet aktív, receptív, alkotásközpontú vagy feldolgozásközpontú.

Traumafeldolgozás a művészetterápia segítségével

A traumák feldolgozásához személyes erőfeszítés szükséges, hiszen csakis így lehet velük szembenézni. A zsidoprogramok.hu Sorsról sorsra nevű rendezvényén pontosan erre van lehetőség.

Azt este folyamán több téma is előkerül majd, többek között olyan festők képei is bemutatásra kerülnek, akik a holokauszt előtt és azt túlélve is alkottak. Hogyan mutatkozik meg a holokauszt okozta trauma a festészetükben? Valamint olyan kérdéseket járnak körbe, mint zsidó és nem zsidó kortárs festők munkásságában fellelhető-e a transzgenerációs trauma tudatos vagy tudatalatti feldolgozása? Hogyan segítheti a festés a traumafeldolgozást?

A beszélgetésen részt vesz Muladi Brigitta művészettörténész, Dr. Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus, magyar nyelv és irodalom szakos bölcsész, zenész (fő kutatási terület: a művészi alkotófolyamat pszichobiográfiai vizsgálata), Mendy Myers rabbi, a szentendrei Cháj Galéria vezetője, Dr. Preisz Éva Eszter pszichiáter, pszichoterapeuta. A moderátor Bombera Krisztina lesz.

Kortárs festőművészek is lesznek az eseményen, Kovács Johanna, Irsai Hortenzia és Nagy Gabriella az alkotás közben megélt tapasztalataikat osztják majd meg.

Mikor, hol, hogyan?

  • Helyszín: Óbudai Zsinagóga (1036 Budapest, Lajos u. 163.)
  • Időpont: 2025. május 4., vasárnap, 17:00
  • Belépő: 3500 Ft (Haver kártyával 15% kedvezmény) A jegy tartalmaz egy kis frissítőt és kóser harapnivalót.

Jelentkezés és bővebb információ a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)