Retteg, hogy kihalnak a méhek? Akkor kétszer is elolvassa majd ezt a hírt
A beporzók, azaz a méhek egészsége szempontjából jelentős áttörést értek el tudósok.
Évtizedes kutatómunka után tudósoknak sikerült kifejleszteniük egy mesterséges táplálékot, amely természetes pollen nélkül is képes fenntartani a mézelőméh-kolóniák egészségét – számolt be róla az earth.com. Az energiaszelet-szerű táplálékrudak tartalmazzák mindazokat az esszenciális tápanyagokat, amelyeket a méhek a természetes pollendiétából nyernének. A kaptárakba helyezett rudak nemcsak túlélést biztosítottak a pollenhiányos időszakokban, hanem kimutatható egészségi javulást is eredményeztek.
A mezőgazdasági körülmények között végzett kísérletek során a mesterséges étrenddel etetett kolóniák erőteljesebben fejlődtek, jobb állapotban zárták a szezont, és nagyobb túlélési arányt mutattak, mint a hagyományos étrenden élő társaik.
A fejlesztés mögött több ezer tápanyag-kombináció alapos tesztelése áll, amelyet kutatók, méhészeti szakértők és gyakorló méhészek közösen végeztek. Az új étrend különösen fontos lehet a klímaváltozás, a monokultúrás gazdálkodás és az élőhelyek csökkenése által sújtott beporzópopulációk védelmében. A termék várhatóan 2026 közepétől lesz elérhető az Egyesült Államokban – közölte Patrick Pilkington, az APIX vezérigazgatója.
Ők lehetnek a méhek utódai
Mindeközben persze egyre többen tartanak attól, hogy a méhek egyszercsak kipusztulnak, ami beláthatatlan károkat okozna a természetben. Éppen ezért a Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói azon dolgoznak, hogy rájöjjenek, hogyan helyettesíthetik a méheket a természetben, ha a faj fennmaradását nem tudja biztosítani az emberiség a jelenlegi életformája mellett. A tudóscsoport olyan mikrorobotokat fejlesztett ki, melyek lebegni, manőverezni és átfordulni is képesek, ráadásul egyetlen feltöltéssel 17 percig képesek üzemelni. Márpedig ezzel jelentősen túlszárnyalták az eddigi kiviteleket.
S hogy mit kell tudni az innovációról? A méheket helyettesítő rovarrobotok alig néhány gramm súlyúak, mégis olyan fejlett szárnystruktúrával és mesterséges izomtervezéssel rendelkeznek, amelyek garantálják a stabilitást és a sebességet. A fejlesztők további tervei között szerepel, hogy a robotrovarok képessé váljanak rajban működni, illetve szeretnék, ha koordináltan végeznék a beporzást nagy területeken.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)