Költségvetés 2026: ezt hozza a magyaroknak a választás éve

Nagy Márton bejelentése szerint a 2026-os költségvetés a békére épít.

2025. április 25., 12:28

Szerző:

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közlése szerint a kormány átadta a 2026-os költségvetési törvényjavaslat tervezetét a Költségvetési Tanácsnak, míg a tervezet alapján a kormány május 6-án nyújtja be a büdzsét az Országgyűlésnek – szúrta ki a miniszter bejegyzését az Economx.

Erről szól a 2026-os költségvetés

A jövő évi költségvetés kiemelt célja az adócsökkentés, a családok és nyugdíjasok támogatása, valamint a bérek emelése. Családtámogatásra összesen 4.800 milliárd forintot szán a kormány: a háromgyermekes anyák szja-mentessége 320 milliárdot, a családi adókedvezmény 290 milliárdot jelentene. Nyugdíjkiadásokra 7.700 milliárd forint jut, gazdasági növekedés esetén nyugdíjprémium is várható.

Nagy Márton bejegyzése szerint a büdzsé jelentős béremeléseket is kilátásba helyez: 450 milliárd forintos kerettel fizetnék ki a fegyveres testületek tagjainak a hat havi fegyverpénzt, folytatódik a pedagógus életpálya-program, az igazságügyben dolgozók és kis települések köztisztviselői is további 15 százalékos emelést kaphatnak. A tervezet 13 százalékos minimálbér- és garantált bérminimum-emeléssel számol. A honvédelmi kiadások 1.900 milliárd forintot tesznek ki, fenntartva a GDP 2 százalékos arányát.

Ezermilliárdokból fejlődhet a gazdaság

Gazdaságfejlesztésre 4.900 milliárd forintot különítenének el, ebből 2.200 milliárdot uniós, 2.700 milliárdot hazai forrásból biztosítanak. Az agrárium támogatására közel 1.300 milliárd forintot fordítanak. Folytatódik az extraprofitadó egyes szektorokban, ugyanakkor adóegyszerűsítésekre és foglalkoztatást, innovációt támogató kedvezményekre is sor kerül. A kormány 4,1 százalékos GDP-növekedéssel, 3,6 százalékos inflációval számol. A hiány 3,7 százalékra, az államadósság 72,3 százalékra csökkenhet, az elsődleges egyenleg pedig nullszaldós marad.

Erre számít Nagy Márton a következő időszakban

Nagy Márton korábban a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 2025-ös gazdasági évnyitó rendezvényén beszélt arról, hogy mire számít a következő időszakban a gazdasági teljesítmény tekintetében. Elmondása alapján a kormány célja a 4 százalékos gazdasági növekedés elérése 2025-re, amit a versenyképességi stratégia támogat.

A miniszter szerint a globális gazdaságban a fejlesztő államok kora következik, és Magyarországnak alkalmazkodnia kell ehhez a változáshoz. A hároméves minimálbér-emelés vállalkozókra való hatásáról elmondta: egy 10 százalékos minimálbér-emelés 2-3 százalékos átlagbér-emelkedést jelent, ezen belül az alsó szinteken 7,2 százalékosat, a középosztálynál is emel még valamennyit, a felsőbb bérkategóriákra nem hat. Ugyanakkor termelékenység-növekedést jelent és erősebben váltja ki a hatékonyságnövekedést, mint a költségnövekedést.

(Kiemelt képünkön Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Forrás: Ferenc Isza / AFP)