Hatása vetekszik a kígyók mérgével
Méregmiriggyel ellátott, éles fogainak és széles, optimális formájú állkapcsának együttes alkalmazásával öli meg áldozatát a komodói varánusz - mutattak rá az új felfedezésre ausztrál kutatók.
Eddig azt feltételezték, hogy az áldozatokkal az állat szájában lévő baktériumok végeznek. Erre azonban nem találtak bizonyítékot - írta az MTI.
Bár a világ legnagyobb ma élő őshüllője többnyire kisebb állatokkal, bogarakkal, hernyókkal és tojásokkal táplálkozik, alkalomszerűen vaddisznókat is elejt, és nem veti meg a tetemeket sem.
A kutatók számítógépes szimulációk segítségével megállapították, hogy a három méteres állat harapása lényegesen gyengébb, mint a krokodilé. Segítségére van viszont a különböző mérgeket termelő mirigye, amelynek kivezető csatornái a fogak között találhatók. Kémiai vizsgálatok kimutatták, hogy a méregkoktél öt különböző méregfajta keveréke, amely fájdalmas rángásokat és bénulást eredményez. Hatása vetekszik a kígyók mérgével.
Bryan Fry, a melbourni egyetem munkatársa elmondta, hogy a méreg csökkenti a véralvadás sebességét, kitágítja a vérereket, aminek hatására hirtelen lecsökken a vérnyomás: ez pedig sokkos állapotot idéz elő az áldozatban. Már a méreg egy grammjának 16 ezred része is képes megölni egy kisebb szarvast.
A komodói sárkány megvárja, míg elpusztul a zsákmány, majd felfalja.