Parászka Boróka: Az RMDSZ inkább Fidesz legyen

2017. január 13., 06:52

Szerző:

Erdélyben folytatódik a magyar sajtó felszámolása – így „jött át” a hír a határról, mely szerint megszünteti az Erdélyi Riport közéleti-kulturális internetes oldal kiadását a közvélekedés által RMDSZ-hez kötött Progress Allapítvány. A gazdasági megfontolások alapján indokolt döntés néhány héttel a sikeres parlamenti választások után született. Akkor, amikor egy hasonló bejelentés már nem okozhatott zavart, amikor már nem kockáztatott az RMDSZ szavazatokat.

Az Erdélyi Riporttal (amelynek állandó szerzője-szerkesztője e cikk írója) egy időben vált meg a szintén a Progress Alapítvány által működtetett Maszol.ro (a Romániai Új Magyar Szó egykori napilap internetes utóda) véleményrovatának vezetőjétől, Ágoston Hugótól, és egyik szerzőjétől, Gál Máriától. Az Erdélyi Riportot érintő határozat háttere – ez kezdetben megszüntetésről szólt, utóbb „felfüggesztésről” nyilatkozott a kiadó képviselője – nehezebben, a Maszol.ro-é könnyebben rekonstruálható. Gál Mária állandó szerző Szijjártó Péter Románia nemzeti ünnepét érintő nyilatkozatáról írt kritikus cikket. Ennek közlését a Maszol.ro elutasította, majd miután Gál Mária a Facebookon nyilvánosságra hozta a cikket és a cenzúrázás tényét, őt és rovatvezetőjét, Ágoston Hugót is elbocsátották. Mindezek után indult el a szolidarizáló, vitatkozó és kritikus nyilatkozatok sora, amelyek zömében arról szóltak, hogy a Fidesz cenzúrája átnyúlik a határon s hogy a kisebbségi magyar nyelvű sajtó egy részét pártalapon számolják fel.

A fenti összefoglaló számos óvatos, bizonytalan megfogalmazást tartalmaz, mert az események Magyarország felől nézve meglehetősen belterjeseknek, nehezen áttekinthetőeknek tűnnek, ráadásul a kisebbségi politika, a Fidesz–RMDSZ-viszony elemei, intézményei, dokumentumai sem transzparensek. Bármi, ami az utóbbi hetekkel kapcsolatos következtetés, csak feltételezéseken, sejtelmeken alapul, és azon az egyértelmű tényen, hogy a Fidesz és a Kelemen Hunor által vezetett RMDSZ az utóbbi hónapokban valóban szorosabb kapcsolatot ápolt, mint bármikor korábban. (Szemben a Markó-érával, amikor ez a viszony hűvös, távolságtartó volt.) Ezt a szoros kapcsolatot nem befolyásolta az erdélyi magyar sajtó működése, mert bár imitt-amott bukkantak fel kritikus hangok, az RMDSZ (hasonlóan a magyarországi pártokhoz) sem úgy működik már, hogy stratégiáit, programját, döntéseit a sajtón keresztül érdemben lehetne befolyásolni.

Az erdélyi magyar sajtó átalakulása (megszűnése?) évek óta tart, és ebben kétségtelenül szerepet játszhat a média szerkezetváltása, a print média sorvadása, a demográfiai adatok romlása. A politikai szándékok, érdekek rárakódnak ugyan az amúgy is súlyos, reflektálatlan, kezeletlen krízisjelenségekre – de a teljes folyamatot nem csak ezek határozzák meg. Tulajdonképpen nem vagy alig beszélhetünk „erdélyi médiáról”, olyan felületekről, tartalomgyártókról, akik a teljes erdélyi közösséget kiszolgálják, reprezentálják. Nincsenek ellenőrzött példányszámú országos magyar napilapok, hetilapok, egyre jelentéktelenebbek a megyei-helyi lapok (már ott, ahol még működik ilyesmi). Nincs országosan fogható romániai magyar rádió. Az Erdélyi Magyar Televízió ugyan sugároz, de láthatólag komoly infrastrukturális, anyagi gondokkal küzd: inkább csak eseti tájékoztatásra alkalmas.

Most érkeztünk el a kisebbségi magyar közösségben korszakhatárhoz: az eddig vállaltan elitista, szimbolikus tőkével, üzenetekkel sáfárkodó közösségi érdekképviselet ideje lejárt. Nem látni tisztán, hogy mi veszi át a helyét, de az biztos, hogy immár Erdélyben sem a költők, írók, újságírók, papok, professzorok, az „élen járók” határozzák meg azt, mi a közösségi politika. Az RMDSZ-vezetők utóbbi hetekben gyakorolt gesztusai (a fent említett sajtóválság) nem mások, mint „elbocsátó szép üzenetek” a saját elitjének. Volt, van, akinek felmondtak vagy nem hosszabbították meg a szerződését (például Ágoston Hugóét, aki évtizedeken át „belső embere” volt a szövetségnek, RMDSZ-támogatással kapott nagyon jelentős megbízatásokat pl. a román közmédia vezető testületében). Van, aki médián kívül kapott megbízatást. (Míg Ágoston Hugó a Markó-éra szürke eminenciásaként vonul most kényszernyugdíjba, addig Kelemen Attila Ármin, Kelemen Hunor egykori üzlettársa, a Transindex és az Erdély FM kiadója-vezetője most az OTP-nél kapott munkát. Néha még – jellemzően RMDSZ-ügyekben – „visszaír” a sajtóba.) Megjelent egy új politikusgeneráció, az RMDSZ-alapítókat (Markó Bélát, Frunda Györgyöt, Borbély Lászlót) ők váltják a szenátori, képviselői tisztségekben, és a jelek arra mutatnak, hogy a szövetségen belüli viszonyok is átalakultak-átalakulnak. Nemcsak a hatékony kritika, a nyilvános vitákban kiérlelt tartalmak, nemcsak maga a sajtó hiány­­zott az idei választási kampányból Erdélyben, hanem a politikusok is. Egyéni, „hozzáadott” érték nélküli, szabvány jelöltek indultak a szavazatokért, a központi – kolozsvári – kampányirodában előre gyártott, leegyszerűsített üzeneteket fegyelmezetten ismételgetve. Ezek az üzenetek kétségtelenül Fidesz-„kompatibilis” tartalmak, mint ahogy a képviselői-szenátori új generáció is jelentős része is Fidesz-támogatottsággal, háttérrel rendelkezők sora. „Ma már fontosabb, hogy az RMDSZ inkább Fidesz legyen, mint RMDSZ” – foglalta össze a folyamatot a romániai magyar média- és politikai élet egyik szürke eminenciása. A kérdés ugyanaz marad, mint Magyarországon, ahol a mai magyar kormánypárt leválthatósága vagy leválthatatlansága az egyik legtöbbet ismételt közéleti kérdés. Erdélyben a fent vázolt feltételek mellett adottak így a hosszú távon megszerezhető források és pozí­­ciók. Ez több mint biztos anyagi hátteret jelent.

A román kormány tavaly ötmillió euróval támogatta a romániai magyar kisebbséget – illetve az elfideszeződött RMDSZ-t. A magyar kormányzati pénzeket Magyarországon is nehéz követni, még nehezebb ezek nyomába eredni az RMDSZ transzparenciahiányos alapítványainál. Két évtizedig arról volt szó a magyar magyar térfélen, mit tehet az „anyaország” a kisebbségi közösségekért. Mára Erdély vált a „háttérországgá” az „anyaország” mögött, és a dilemma az: mit tehet az RMDSZ a jelenlegi magyar kormányért. Sokat, nagyon sokat, és nem csak a kölcsönös, egymásért való kampányolás frontján. Megbízható, diszkrét, engedelmes, valódi csendestárs lehet a politikai üzletelés világában.

És ebbéli tevékenységében csak zavart okozhat a sajtó, még akkor is, ha csak halkan kérdezi meg, merre visz a közpénzek útja. Az elit is, még akkor is, ha erőtlenül figyelmeztet arra, hogy nyoma sincs már semmiféle transzszilván közösségnek, erdélyi közösségi érdekképviseletnek. Ennek jele az a látszólag egyszerű történet, hogy december végén, karácsony és szilveszter között felfüggesztették-megszüntették az Erdélyi Riportot (nom du nom) és eltűntek a romániai magyar sajtóból a még különvéleményt képviselő nagyon kevesek.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.