Elképesztő, mi derült ki a kullancsról: így támad a rettegett parazita
A kullancs nem véletlenszerűen választ magának gazdatestet!
A kullancsok nem véletlenszerűen választanak gazdatestet, bizonyos tényezők alapján egyes embereket előnyben részesítenek – hívja fel a figyelmet az Egészségkalauz. A test által kibocsátott hő és szén-dioxid mennyisége ugyanis nagyban befolyásolja a kullancsok vonzódását.
S hogy kik vannak igazán veszélyben a parazitákkal szemben? Nos, elsősorban a nagyobb testtömegű emberek, akik általában több hőt és szén-dioxidot bocsátanak ki, ami vonzóbbá teheti őket a vérszívók számára. Ám hasonlóan nagy a kitettségük a kisgyermekeknek is, akiket a magasabb testhőmérsékletük tesz vonzóvá a kullancsok számára.
Ezen felül pedig az sem mindegy, hogy a ruházatunk színe milyen: a világos színű ruhák vonzóbbak lehetnek a kullancsok számára, ezért ajánlott sötétebb színű ruházatot viselni a természetben.
S hogy miért veszélyesek a kullancsok? Mert ők terjesztik például a Lyme-kórt és a kullancsencephalitist, melyek súlyos egészségügyi kockázatot jelentenek. A megelőzés érdekében így tehát kiemelten fontos a megfelelő öltözködés, a test rendszeres átvizsgálása, valamint a kullancsriasztó szerek használata.
Veszélyes kullancs terjed Magyarországon
Ritka, eddig alig észlelt kullancsfaj, a sünkullancs (latin nevén Ixodes hexagonus) terjed Magyarországon, elsősorban a Budapest II/a kerületében, illetve az agglomerációban – például Nagykovácsiban és Solymáron. A köznyelvben albínó kullancsként is ismert sünkullancs fehér színével tér el a megszokott vöröses vagy barnás társaitól, emiatt gyakran összetévesztik atkákkal vagy bogarakkal. Különösen veszélyes, mivel terjesztheti a Lyme-kór hat különböző bakteriális formáját, rendkívül szapora, egy nőstény akár 2-3 ezer petét is rak, és a lárvák már eleve fertőzöttek lehetnek.
A kullancs eredetileg őshonos, és jellemzően sünök fészkében él, de kertvárosi és vidéki környezetben kutyákra, macskákra és emberekre is rátapadhat. Egy friss példa szerint egy sünből 150 kullancsot távolítottak el, hiszen az állat saját magát nem tudja védeni – nem tud vakarózni. A sünkullancs pici, fehéres pöttyként jelenik meg, ami nem emlékeztet a megszokott vérszívókra. Vérszívás után viszont feltűnő, golyószerű formát ölt, ilyenkor könnyebben észrevehető.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)