Ritka kullancs terjed a hazai kertekben, így ismerhető fel

A kullancsok komoly veszélyt jelenthetnek az emberre és az állatokra egyaránt, most egy ritka faj bukkant fel Magyarországon.

2025. május 21., 13:55

Szerző:

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy tavasszal megjelennek a kullancsok, amelyek számos betegséget terjeszthetnek. Éppen ezért ajánlott fokozottan figyelni, ha kirándulunk vagy a természetet járjuk. Azonban a jól ismert, hazánkban régóta élő fajták mellett új kullancs is terjed, ami komoly veszélyeket okozhat, írta meg a sokszinuvidek.hu.

Veszélyes kullancs terjed Magyarországon

Ritka, eddig alig észlelt kullancsfaj, a sünkullancs (latin nevén Ixodes hexagonus) terjed Magyarországon, elsősorban a Budapest II/a kerületében, illetve az agglomerációban – például Nagykovácsiban és Solymáron – számolt be a Greennek Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke.

A köznyelvben albínó kullancsként is ismert sünkullancs fehér színével tér el a megszokott vöröses vagy barnás társaitól, emiatt gyakran összetévesztik atkák­kal vagy bogarakkal. Különösen veszélyes, mivel terjesztheti a Lyme-kór hat különböző bakteriális formáját, rendkívül szapora, egy nőstény akár 2-3 ezer petét is rak, és a lárvák már eleve fertőzöttek lehetnek.

A kullancs eredetileg őshonos, és jellemzően sünök fészkében él, de kertvárosi és vidéki környezetben kutyákra, macskákra és emberekre is rátapadhat. Egy friss példa szerint egy sünből 150 kullancsot távolítottak el, hiszen az állat saját magát nem tudja védeni – nem tud vakarózni. A sünkullancs pici, fehéres pöttyként jelenik meg, ami nem emlékeztet a megszokott vérszívókra. Vérszívás után viszont feltűnő, golyószerű formát ölt, ilyenkor könnyebben észrevehető.

Új fajták jelenhetnek meg

Hazánkban eddig már 19 Hyalomma-kullancsot is begyűjtöttek, melyek képesek olyan súlyos betegségek terjesztésére, mint a krími-kongói vérzéses láz, amely akár 30%-os halálozással is járhat. Emellett eddig nem látott új kullancsfajok is megjelentek Magyarországon.

Korábban a 168.hu is megírta, hogy az éghajlatváltozás és a vándormadarak közvetett hatására egyre gyorsabban terjednek új kullancsfajok a világban, és ez alól Magyarország sem kivétel, olvasható egy 2024-ben megjelent tanulmányban.

A tanulmány szerint a Mexikói-öböl partvidékén, amely a vándormadarak egyik legfontosabb megállóhelye, 28 különböző énekesmadárfaj egyedeit vizsgálták át madárgyűrűző akciók keretében. Az eredmény aggasztó: 421 kullancsot találtak a madarak testén, és ezek 18 különböző fajt képviseltek – ezek az Amblyomma, Haemaphysalis és Ixodes nemekbe tartoznak.

A vizsgálatok során rájöttek, hogy az új kullancsfajok elterjedése igen gyors lehet. Egy először 2017-ben, az USA New Jersey államában kimutatott ázsiai eredetű faj például ma már 14 további államban is megtalálható. Hiszen gyakran a vándormadarak északi végállomásán már olyan a klíma, hogy a déli végén felszedett kullancsok remekül megélhetnek. Ezáltal rengeteg új területet meghódítanak meg, ha pedig ezeken a helyeken olyan gazdaállatokat is találnak az élősködők, amelyben a fiatal egyedek fejlődhetnek, akkor hamar elkezdhetnek szaporodni és terjeszkedni.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)