Sündisznókullancs invázió: újabb veszélyes parazita terjed a magyar kertekben
Egy eddig ismeretlen, fehér színű kullancsfaj jelent meg Magyarországon, amely nemcsak a vadon élő állatokat, de a házi kedvenceket és az embereket is megfertőzheti. A szakértők biológiai bombaként tekintenek rá, és figyelmeztetnek: a veszély már a kertkapun belül is ott leselkedik.
Március végén különleges, fehéres színű kullancsot találtak egy kutyában, amelyet először azonosítani sem tudtak. Azóta kiderült: az úgynevezett sündisznókullancsról, azaz az Ixodes hexagonus fajról van szó, amely eddig hazánkban nem volt jelen – írta meg az Infostart. Az albínó parazita különösen veszélyes, mert képes terjeszteni a Lyme-kór hatféle baktériumtípusát – figyelmeztetett Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke.
A sündisznókullancs Lyme-kórt terjeszt, nem látszik és otthon is támadhat
A kullancs elsősorban sünök fészkeiben fordul elő, de ha eljut kertvárosi vagy falusi környezetbe, ott kutyákra, macskákra és akár emberekre is ráakaszkodhat. Ráadásul a sün nem betegszik meg tőle, sőt a kórokozók még szaporodnak is a szervezetében, így valódi rejtett fertőzési gócpontként működik.
Egyetlen sünben akár 100-150 kullancs is lehet, amelyek fejlődési ciklusuk során leválnak, vedlenek, majd új gazdát keresnek – így kerülhetnek át az emberre vagy házikedvencünkre. A szakértők szerint az Ixodes hexagonus nem válogat, ha egyszer bekerül egy lakott övezetbe, szívesen „telepszik meg” a kertekben, és támadja meg a háziállatokat és gazdáikat is.
Magyarországon jelenleg 42 különböző kullancsfaj él, de újabb fajok – például a balkáni eredetű Hyalomma – is terjednek, részben a klímaváltozás és a vadállatpopuláció mozgása miatt. Kapiller szerint a kullancsok természetes ellensége – egy méhszerű rovar – állománya mára jelentősen megcsappant, így a védekezés még sürgetőbb.
A sündisznókullancs tehát nem csak egzotikus zoológiai érdekesség: biológiai veszély, amelyet érdemes komolyan venni – különösen tavasszal, amikor a kullancsok aktivitása megnő.
(Kiemelt képünk forrása: Wikipédia)