Idén még veszélyesebbek a kullancsok: most már ilyen betegséget is okozhatnak
A kullancsok idén is nagy számban lesznek jelen a természetben, és nem a Lyme-kór az egyetlen betegség, amelyet terjesztenek.
Megérkezett a tavasz, ám ez nemcsak azt jelenti, hogy virágba borulnak a fák, hanem azt is, hogy egyre több kártevő és rovar is megjelenik. Akik gyakran járnak kirándulni, azoknak már arra is fel kell készülniük, hogy a kullancsok újra megjelennek, a csípésük pedig még veszélyesebb lehet, mint eddig – figyelmeztetett az Agroinform.hu.
A szakemberek régóta igyekeznek felhívni a kullancscsípés okozta veszélyekre, amelyek közül a Lyme-kór ma már ismertnek számít, ám fontos tudni, hogy nem ez az egyetlen veszélyes betegség, amelyet a vérszívók terjeszthetnek. Bizonyos betegségek nehezen kezelhetőek, és akár komoly szövődményeket is számolni kell, így a csípés megelőzése a legbiztosabb módszer ezek elkerülésére.
Érdemes tudni, hogy a kullancsok az agyhártya- és agyvelő gyulladás mellett a tularémia és a Q-láz terjesztésében is szerepet játszanak, és most már az is biztos, hogy egy újabb veszélyes fertőzés is bekövetkezhet egyetlen csípés miatt.
A kullancsok veszélyesebbek, mint valaha
Évről évre nő a vérszívók száma, amelyhez hozzájárul a klímaváltozás, illetve az is, hogy túl enyhék a telek ahhoz, hogy az állományszám jelentősen csökkenjen, hiszen csak a talajmenti fagyok segíthetnék a kártevők pusztulását. Ma már azonban akár a téli szezont is túlélik az élősködők, így minden évben egyre nagyobb populáció van jelen a természetben. További problémát okoz az új fajok behurcolása, amelyek Magyarországon eddig ismeretlen betegségeket is terjeszthetnek.
A Magyar Kullancsszövetség elnöke, Kapiller Zoltán arról nyilatkozott a Blikknek, hogy már Magyarországon is találtak Hyalomma kullancsot, ami különösen aggasztó, hiszen ez a faj hordozhatja a krími–kongói vérzéses láz vírusát.
A betegség ízületi, illetve hátfájdalmakat vált ki, magas lázzal jár, és jellemző rá, hogy a beteg ingerlékennyé válik, illetve a szemek és a torok bevörösödnek. Szélsőséges esetben orrvérzés és sárgaság is kialakulhat, illetve a bőrön és a nyálkahártyákon bevérzések figyelhetőek meg. A betegség általában néhány napig tart, de akár két hétig is elhúzódhat, ám amit fontos tudni, hogy nincs rá direkt gyógymód, és a betegek 30 százaléka belehal a fertőzésbe.
A krími-kongói vérzéses láz vírusát már évekkel ezelőtt azonosították, de komoly fertőződésekről akkor nem érkezett hír. Azonban a Hyalomma kullancsot már azonosítottak Somogy vármegyében és Budapesten, a Margitszigeten is, elterjedésével pedig megnőtt a betegség kockázata is. A faj a déli területek felől egyre inkább északra húzódik, és már Magyarországon is jelen. Könnyen felismerhető, ugyanis a hazánkban megszokott fajokétól jóval nagyobb, lábai pedig világosak, sávozottak. Sokkal mozgékonyabb és gyorsabban reagál a veszélyre is. A szakemberek arra figyelmeztettek, hogy kiemelten fontos a kirándulások során a zárt ruházat, aki pedig mégis ilyen vérszívót fedez fel magán, haladéktalanul forduljon orvoshoz.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)