Nagy N. Péter: Átkozott 2010 előttiek

2017. április 7., 08:55

Szerző:

Az ellenzék is elmúltnyolcévezik. Valamiben legalább egyetért a magyar politikai elit. Összekapaszkodva skandálják, hogy 2010 előtt alávaló, hitvány világ volt. Viszont a két oldalról együtt egyetlen szó nem hangzik el arról, hogy szerintük miért. A Fidesztől ez nem is várható, ők mindig felstilizált, mesterséges ellenségképpel dolgoznak. A gonosz az gonosz, el kell pusztítani, és kész. Ameddig van vevő erre a műsorra, pörgetik. De hogy a túloldalnak se legyen jobb sztorija?

Botka László január végén frissen, erős hangon közölte a Népszavának adott interjúban: nagyon karakteres, baloldali igazságosságra, egyenlőségre épülő programban hiszek, ami egyértelmű garanciákat ad, hogy nem a 2010 előtti világot akarjuk visszahozni. Nem nyitott új csapást a szocialisták kormányfőjelöltje, hiszen például Tóth Bertalan frakcióvezető már tavaly szeptemberben közölte az Inforádió hallgatóival, hogy pártjának nem szabad visszatérnie a 2010 előtti időszakhoz. Sokan mások is mondták ezt e körből. Annyi változott, hogy Botkától mindez nagyobbat szól. De akkorát nem, hogy tudnánk, mivel szakítanak. Hogy kivel, az egyértelmű, Gyurcsány Ferenccel. Nem tudjuk viszont meg, mi a bajuk ezzel a korszakkal, hacsak az nem, hogy azóta ízzé-porrá verték őket az összes választáson, amelyen csak lehetett.

Az volt az eredendő bűn, hogy Medgyessy Péter személyében kívülről hoztak miniszterelnököt? Vagy ott kezdődtek a bajok, hogy gyorsan megpuccsolták, s ezzel fennállásuk során először azt a benyomást keltették, hogy mégsem ők azok, akik olyanok, amilyenek, de legalább értenek a kormányzáshoz? Az volt a hiba, hogy Nyugat felé akartak menni? Emlékszik még valaki a 2006-os nagy miniszterelnök-jelölti rezsivitára, ahol Orbán Viktor azzal támadta Gyurcsányt, ne panaszkodjon az energiaárakra, mert a gáz annyiba kerül a lakosságnak, amennyibe ő akarja? Gyurcsánynak szinte védekeznie sem kellett, olyan képtelennek tűnt az állítás, a piac törvényeinek lenullázása, ami azóta markáns kormányzati valóság.

Az MSZP is megszavazta Orbán rezsitörvényeit, ahogy jórészt a migrációsakat is, amit aligha tettek volna meg 2010 előtt. Oda nem szabad visszamenni? Lehet lelkiismeret-furdalásuk, amiért szociális értelemben véve hagyták repedezni, mállani az országot… De most szétszakadt. Ehhez képest értik a visszatérés tilalmát? Úgy legyen! Akkor csak a jobb módúakat kívánták felsőoktatási tandíjjal terhelni, most nem lehet bejutni a legkedveltebb szakok állami képzésére, csakis totális tandíjjal. Nemrég kaptuk meg a nemzetközi oktatási felmérések kínos eredmé­­nyeit, amelyek szerint az „elmúlt nyolc év” javuló tendenciái visszafordultak, ám Orbán Viktor elszántságán ez nem változtat: szerinte 2010-ben pénzügyileg csődbe ment oktatási rendszerrel és a magyar gyermekek folyamatosan romló teljesítményével kellett szembenéznie a kormánynak. Ezért ha romlottak is az eredmények, nem szabad visszamenni oda, ahonnan elindultunk, mondja ő.

A baloldali ellenzéket mi bántja? Hova nem akar visszatérni? Oda, ahol engedték a tanszabadságot, vagy azt bánják, hogy a tantestületeknek ők sem adták vissza korábbi jogaikat? Hogy alig tettek valamit azért, hogy a diákok saját képességeik és ne a családjuk lehetőségei szerint emelkedjenek, süllyedjenek? Vagy attól tartanának távolságot, hogy a magánlakás-építést gerjesztették az őket megelőző ciklus Fidesz-politikája nyomán, egészen a pénzügyi összeomlásig, vagy attól, hogy a rendszerváltás áldozatául dobott bérlakásszektor feltámasztásáért nem tettek semmit? A szegények egyetlen reális menedékéről lenne pedig szó.

Tudják egyáltalán, hogy mit csináltak ők és mit a világválság?

Pukli István, a Tanítanék Mozgalmat saját pártra cserélő pedagógus úgy fogalmazott az Abcúgnak, hogy a 2010 előtti oktatáspolitikával sem ért egyet, mert az túlságosan is gyerekközpontú volt, ma viszont minden gyerek mosott rongy. Hol találjuk ebben a dilemmában a baloldali ellenzéket? Azt tudjuk, hogy Juhász Péter, az Együtt új elnöke mit gondol: „Egy új pólust kell képezni az ellenzéki oldalon azokból a pártokból, amelyek egységesen elutasítják a 2010 előtti világot. A jelenlegi rendszerrel szemben erősebbek a kritikáink, de nem kérünk a gyurcsányi, MSZP dominálta világból sem” – mondta az Indexnek. Befüyült a szocialistáknak és a DK-nak is az összes olyan párt nevében, amely még nem kormányzott. Ezt a Jobbik is aláírná.

Vannak tehát a 2010 előtti, a világválság és az őszödi beszéd dominálta idők, amelyek elátkozására építhető akár nagykoalíciós platform is, még ha semmi szükség sincs nagykoalícióra. És van a politikai okossággal kevésbé terhelt józan ész, amelynek nevében idézném Pintér Bélát, az utóbbi évek legnagyobb színházi revelációját: Jobban tudok darabot írni, mint tüntetéseken megafonba beszélni, úgyhogy én úgy küzdök a dolog ellen, hogy dolgozom. Az ugyanis biztos, hogy 2010 előtt pénzt adott, 2010 óta meg témát ad az állam.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.