Jolsvai András: Hungarikumitás

2016. október 8., 08:15

Szerző:

Mondanom sem kell, számos olvasói megjegyzés (az egy, az is egy szám, nem?) érkezett múlt heti eszmefuttatásom (az volt bizony, talán nem látszott annak?) kapcsán a szerkesztőségbe. Olvasóim azt kifogásolták, miért nem szóltam egyetlen szót sem a hazai állapotokról. Mondhatnám most azt, kesernyés mosollyal a szám szélén, hogy egyre kevesebb kedvem van a hazai állapotokról szólni, s ez általánosságban igaz is volna, de ebben a konkrét esetben kizárólag a rovat szigorú terjedelmi korlátai szabtak gátat vágyaimnak. Most tehát, engedve a meg-megújuló olvasói ostromoknak, megkésve bár, de törve nem, górcső alá veszem a hazai gyakorlatot is.

Fotó: MTI Fotó: MTI

Emlékeznek talán (tréfa, nem gondoltam komolyan, van maguknak elég bajuk, nem hiányzik más, mint hogy  még az én múlt heti soraimra is emlékezzenek), legutóbb a futballstadionok elnevezése körüli változásokat elemeztük, levonva belőlük messzemenő társadalomtörténeti következtetéseket. Nos, ami a hazai stadionnevek históriáját illeti, az sok tekintetben paralellizált a nemzetközi trendekkel, de azért megvan a maga unikalitása, vagy mondjuk korszerűbben, hungarikumitása. (Kérem ezt a szót a saját nevem alatt levédeni.) Hajdanában a magyar pályákat éppúgy nem hívták sehogy, miként a külhoniakat: volt, ugye, az Üllői úti oroszlánbarlang meg a Megyeri úti katlan meg a Hungária úti aréna, hogy csak néhány terebély közhelyet említsünk. Aztán egyszer csak a Fáy utcai lelátókról elkezdtek úgy beszélni, mintha az Illovszky Rudi bácsiról volnának elnevezve. A Vasas legendás játékosa és edzője meg zavartan üldögélt a róla elnevezett stadionban, jó egészségnek örvendve. Ez, ugye, szabálytalan: nem a jó egészség, hanem hogy Magyarországon közintézményt vagy közteret vagy bármit élő emberről nevezzenek el. Az első törvényt még a személyi kultusz csillapultán hozták elődeink, hogy kiheverjék a sok Sztálin utat meg Rákosi Műveket (jelzem, megvolt ez pepitában korábban is, volt itt minden a Horthy Miklós úttól – plusz liget – a Hitler térig!), s abban maradtak, hogy élő emberről mostantól semmit, se utcát, se gyárat, se iskolát, se lejtőt el nem lehet nevezni: ezt aztán azzal a rendelettel egészítették ki, hogy legalább öt évnek kell eltelnie a sajnálatos haláleset után, míg efféle egyáltalán felmerülhet. (Így lett aztán, kivárva a sorát, Dobi István út meg Szakasits Árpád út meg a Münnich Feren cucca.) Az öt évet azóta másodfokon enyhítették, de az élők tilalma máig fennmaradt. (Az Orbán tér csak látszólagos egybeesés.) Kivéve, mint látjuk, a futballstadionokat: mert itt egy fecske is nyarat csinált, ha ti így, mi is úgy, gondolták a többi sporttársak, ha van Illovszky stadion, legyen Szusza stadion is meg Hidegkúti meg Albert: a fent nevezett labdarúgó-géniuszok mind-mind megérdemlik, hogy nevüket efféle intézmények viseljék, de a névadás pillanatában még mindannyian az élő legendák közé tartoztak, éppúgy, ahogy a halhatatlan Öcsi bácsi, amikor a Népstadiont a nevére cserélte. Előbb csak úgy fű alatt ment az egész, mintha ez csak afféle becenév volna (Cucu stadion, mondjuk), de aztán az illetékesek szélesre tárták a kapukat, mondván (és ez a legszebb az egészben), a futballstadion az se nem út, se nem intézmény, arra a tiltás nem vonatkozik. Éljen az éljen, ezt tehetnénk hozzá.

Meg még azt, hogy azóta a jó Flóri már elesett, lett belőle edzőközpont, a pályát egy biztosítótársaság vette (helyesen: vásárolta) a nevére, s a többiek alatt is rezeg a léc. Pedig ma már, sajnos, a legszigorúbb törvényi előírásoknak is megfelelnének.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.