Itt a friss előrejelzés: érkeznek a hőhullámok, pokoli nyarunk lesz

Úgy tűnik, rendesen befűtenek majd az idei nyárra, így perzselő hőhullámokra készülhetünk.

2025. április 27., 12:21

Szerző:

Példátlan hőhullám várható Magyarországon 2025 nyarán, a klimatológusok előrejelzése szerint az ország egyes területein 43-46 Celsius-fokos csúcshőmérsékletek is előfordulhatnak, különösen július második felében és augusztus elején– írta meg a Profitline.hu. A várható extrém hőség miatt akár a 2007-es, Kiskunhalason mért 41,9 Celsius-fokos országos melegrekord is megdőlhet. A rendkívüli meleg egészségügyi kockázatokat, súlyos aszályokat és vízhiányt is okozhat, ezért az Országos Meteorológiai Szolgálat többlépcsős hőségriasztási rendszer bevezetését tervezi.

A Profitline.hu beszámolója szerint a szokatlanul forró időjárás hátterében a globális klímaváltozás és egy erőteljes El Niño-jelenség együttes hatása áll. Az afrikai eredetű forró légtömegek egyre gyakrabban érik el Európát, és Magyarország lehet az egyik legsúlyosabban érintett ország a régióban. A hatóságok már most vízhasználati korlátozásokat fontolgatnak, miközben az egészségügyi szervezetek az idősek és krónikus betegek fokozott védelmére hívják fel a figyelmet. 

Nemcsak a hőhullám okoz gondot

Korábban a 168.hu is megírta, hogy az Európai Unió vízgazdálkodása kritikus ponthoz érkezett, mivel a vízhiány az unió területének egyharmadát érinti. Az éghajlatváltozás és a tartós aszályok tovább súlyosbítják a helyzetet, különösen Dél-Európában, ahol a lakosság jelentős része állandó vízválsággal sújtott régiókban él.

Az Eurostat legfrissebb jelentése szerint 2022-ben az EU vízhasználati index plusz (WEI+) értéke 5,8% volt, ami 0,9 százalékpontos növekedést jelent 2000-hez képest. Ez a legmagasabb érték a 2000-es adatgyűjtés kezdete óta. A WEI+ a teljes vízfogyasztást méri az adott területen és időszakban rendelkezésre álló megújuló édesvízkészletek százalékában. Az értékek 20% felett általában vízhiány jeleit mutatják, míg a 40% feletti értékek súlyos vízhiányt jeleznek.​

A legkritikusabb helyzet Cipruson alakult ki, ahol a WEI+ értéke 71%-ra emelkedett 2022-ben, szemben a 2000-es 59,5%-kal. Románia és Málta is a közepesen problémás kategóriába került, 21, illetve 34,1%-os értékekkel. Ezzel szemben Magyarország 1,7%-os értékkel a fenntartható kategóriában helyezkedik el, a 27 uniós tagállam közül a 11. helyen.​

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Vladimir Srajber / Pexels)