Ősi örökség a fülünkön: így fedezhet fel a saját Darwin-dudorát
A Darwin-dudor egy apró, ártalmatlan kitüremkedés a fülkagyló szélén, amely az emberi evolúció egyik látványos emléke.
A Darwin-dudor egy kis, porc alapú kiemelkedés a fülkagyló felső harmadán, amelyet először Charles Darwin írt le 1871-ben Az ember származása című művében. Darwin ezt a sajátos füldudort az evolúció során visszamaradt, atavisztikus jellegnek tekintette, amely a főemlősökkel való közös ősre utal.
A Darwin-dudor egy apró fülrészlet, ami az evolúció nyomait őrzi
Ez a jellegzetesség jelentősen eltérő gyakorisággal jelenik meg a különböző népességek körében. A dudor előfordulása világszerte változó: Spanyolországban a felnőttek körülbelül 10,5%-ánál, Indiában 40%-ánál, míg Svédországban az iskoláskorú gyermekek 58%-ánál figyelhető meg.
A Darwin-dudor lehet mindkét fülön (bilaterális) vagy csak az egyik fülön (unilaterális) jelen. A megjelenése nem feltétlenül genetikai eredetű; kutatások szerint a genetikai hajlam mellett a fejlődési tényezők és környezeti hatások is szerepet játszhatnak kialakulásában.
Tovább bonyolítja a kérdést egy 1936-os ikervizsgálat, amely olyan egypetéjű ikerpárokat vizsgált, akik közül csak az egyik testvér rendelkezett ezzel a tulajdonsággal. Ez tehát azt húzza alá, hogy a dudor öröklődése összetettebb a korábban feltételezett egyszerű genetikai mechanizmusnál – írja a raketa.hu.
Mire használtuk a Darin-dudort? A Darwin-dudor elhelyezkedése arra utal, hogy őseink számára előnyt jelenthetett a jobb hallásban. Sok főemlős rendelkezik e dudor hangsúlyosabb változatával, amely segíti a hangok hatékonyabb továbbítását a hallójáratba. Így a Darwin-dudor valószínűleg egy korábbi, előnyös hallási adaptáció csökkent mértékű maradványa.
Bár a Darwin-dudornak nincs ismert funkciója a modern emberi fülben, jelenléte hozzájárulhat az egyéni fülforma egyediségéhez, ami hasznos lehet például személyazonosítás során.
A Darwin-dudor tehát egy apró, de jelentős emlék az emberi evolúció történetéből, amely a fülünkön viseli az őseinktől örökölt múlt nyomát.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)