Műveltségi teszt, földrajz: rájön, melyik EU-s ország a hiányzó hetedik? Három top10-es listát mutatunk!
Jöjjön egy kis játékos földrajz, illetve egy földrajzos játék! A hiányzó hetediket keressük top10-es listákról!
A napi rejtvény legyen megint egy műveltségi teszt, a téma legyen a földrajz, és örömmel jelentjük, hogy ma egy új játéktípussal érkezünk: itt a hiányzó hetedik! A szabály rém egyszerű, minden bizonnyal a cikk címe és a fenti példarejtvény alapján rögtön világos is volt. Ebben a játékban egy top10-es listát mutatunk, de úgy, hogy a hetedik helyezett hiányzik.
Ezt a hetedik helyezettet kell önnek kitalálnia, és a tipphez egy kis támpontot nyújthat az ország neve után olvasható szám, ami azt jelzi, hogy milyen adat révén érdemelte ki az adott ország az adott helyezést. Egy kis nehezítés: azt viszont nem áruljuk el, hogy mi alapján készült a lista – bízunk benne, hogy ennyiből azért rá lehet jönni, ha az ember jó földrajzból. Szóval nézze meg a fenti listát, jegyezze meg a tippjét, hogy ön szerint melyik EU-tagállam lehet a hetedik a felsorolásban, aztán alább mutatunk még két rejtvényt, és az oldal alján természetesen a megfejtéseket.
Műveltségi teszt, földrajz: melyik EU-tagállam a hiányzó hetedik?
Jöjjön a második forduló, és emlékeztetjük önt, hogy csak az EU tagállamaiban kell gondolkodni, szóval az unió 27 országa közül valamelyik a helyes válasz mindkét esetben.

Ábra: 168.hu/Gyulai Bence
És alább találja a harmadik játékot, ezúttal szintén egy EU-s ország neve a megfejtés.

Ábra: 168.hu/Gyulai Bence
A megfejtéseket az oldal alján találja
Hogy ne zavarjuk meg senki rejtvényfejtését azzal, hogy a kérdés alatt közvetlenül rögtön ott a válasz, ezúttal is egy random zenei videó segítségével kényszerítjük önt most még egy kis görgetésre.
Itt a megfejtés
Valószínűleg az első feladványnál volt a legkönnyebb rájönni, hogy mi alapján készülhetett a lista, mit jelentenek az országok nevei mellett szereplő számok: az adott állam népességét. Egészen pontosan a 2024. január 1-es népességadatok ezek, természetesen millió főre számítva. Magyarország a maga 9,5 milliós lakosságával a 13. ezen a listán, de vajon ki a hetedik? Nos, az első helyes válasz Hollandia (17,9). A Wikipédián itt tudja megtekinteni a teljes listát.
A második kérdés nem a nagyságra, hanem a gazdagságra vonatkozott. Az országnevek után látható számok az adott ország nettó átlagkeresetét jelentik euróban kifejezve. Amint látja, két ország is van, ahol a havi nettó átlagkereset négyezer euró, azaz 1,6 millió forint fölött van. Nálunk ez a szám kb. 450 ezer Ft, azaz 1184 euró. Ezzel Magyarország a 27 tagállam közül a 23. Ki tartozik még oda az EU tíz leggazdagabb országa közé a hetedik helyre? Északnyugati szomszédaink. A hetedik helyezett Ausztriában a havi nettó átlagkereset 3205 euró, azaz csaknem háromszor annyi, mint a határon innen. A Wikipédián itt tudja megtekinteni a teljes listát.
A harmadik kérdés pedig a születéskori várható élettartamra vonatkozik. Olaszországban élnek a legtovább az emberek az EU-n belül, itt 83,7 éves korukban hunynak el a legtöbben. Ezen a listán is a sereghajtók közé tartozunk: Magyarországon 77,0 évig élnek átlagosan az emberek. Na de ki a hetedik? A listáról egyértelmű, hogy a mediterrán országok jól szerepelnek életkor tekintetében, nos, Portugália a hetedik 82,3 éves adattal. A Wikipédián itt tudja megtekinteni a teljes listát.
A három helyes válasz tehát:
7. Hollandia (17,9); 7. Ausztria (3205); 7. Portugália (82,3).
(Kiemelt kép: 168.hu/Gyulai Bence)