Jogsértés után

Jó híre védelmében fordult bírósághoz a New Yorkban élő Szilágyi Ákos fogtechnikus. Annak megállapítását kérte, hogy Bartus László, az Amerikai Magyar Népszava szerkesztője, a 168 Óra külső munkatársa hat esetben sértett jogot a New York magyar gárdistái címmel lapunkban megjelent (2007. szept. 13.) írásában.

2009. szeptember 10., 11:21

Az alábbi mégsem a helyreigazítás helye. Ellenkezőleg! Mi kényszerülünk arra, hogy helyére igazítsuk a nagy múltú Magyar Nemzet korai örömét. 2009. szeptember 2-i számuk 2. oldalán ugyanis az olvasható: „Pert nyert a polgári körös a 168 Óra ellen.” A cím valótlan, félrevezető és hiányos – mondja jogi szakértőnk. Nézzük hát részletesen is az előzményeket!

1. Szilágyi Ákos New Yorkban élő fogtechnikus annak kimondását kérte a másodfokú bíróságtól, hogy Bartus állításával szemben ő nem üzemeltet tévécsatornát, s bár van műsora, abban nem hangzottak el antiszemita beszédek. Nem sugározta a 2006 októberében–novemberében a Kossuth téren elhangzó, antiszemita kijelentéseket is tartalmazó beszédeket sem. Kérte annak bíróság általi cáfolását, hogy Krasznói András lett volna e műsornak a bemondója.

A keresetből a bíróság annyit fogadott el: az antiszemita beszédek újrafelhasználását nem lehetett bizonyítani. (Nem kell jogásznak lenni ahhoz, hogy érzékeljük: a bíróság ezzel nem azt mondja ki, a dolgok így estek, vagy nem estek meg, csupán azt rögzíti: a bizonyítás nem sikerült. Lehetett így, lehetett másképp.) Az e pontban sűrített többi kérelmet a bíróság elutasította. Vagyis: háromból kettőt.

2. Szilágyi Ákos fogtechnikus annak kimondását is kérte, hogy Bartus valótlanul állította: 2006 forró őszén, a Kossuth téri zavargások idején a New York Polgári Kör szimpatizánsai árpádsávos zászlókat és fegyvereket kerestek volna a helybeli magyar könyvesboltokban. A keresetnek e pontját a bíróság jogerősen és teljes egészében elutasította.

3. Szilágyi Ákos fogtechnikus kifogásolta, hogy Bartus szerint olyanokat hívnak meg a New York Polgári Körbe, akiknek az a híre, hogy „zsidóznak”. A bíróság annyiban adott helyt a kifogásnak, hogy Bartus cikke azt a hamis látszatot kelti, mintha a meghívott előadók kiválasztásakor az egyetlen szempont a „zsidózás” lett volna. (Az viszont nem képezte vita tárgyát, hogy 2004. március 15-én Döbrentei Kornél volt az ünnepi szónok, 2005-ben Bayer Zsolt, 2007-ben Morvai Krisztina. Meg Lovas és Patrubány.)

4. A felperes kifogásolta, hogy Bartus azt állítja: a New York Polgári Kör „a szélsőjobboldal kovásza, megtámadnak minden olyan szervezetet, törekvést, személyt, amely vagy aki nem az újnyilas tradíciót követi”. A keresetet a bíróság teljes egészében ugyancsak jogerősen elutasította.
5. Szilágyi Ákos bírósági cáfolatot kért Bartusnak arra a minősítésére, hogy a New York Polgári Kör neonáci eszmék képviselője. Ezt a kívánságát aztán a per során – meglepő módon – visszaszívta. Így ebben a pontban sem lett „pernyertes”, szemben a Magyar Nemzet állításával. Azt csak találgatni lehet, hogy az elállásnak mi volt az oka. A felperes mégsem sérelmezte a neonáci jelzőt, avagy nem fűzött reményt ahhoz, hogy a bíróság mentesítse e minősítés alól?

6. Az érthetőség végett kicsit hosszabban kell idézni a Bartus-cikk következő passzusát. „A New York Polgári Kör tette közzé azt a felhívást is, amely a május 9-i Duna-parti megemlékezés megzavarására irányult. Azt javasolták, hogy ezen a napon ne a Dunába lőtt zsidókra, hanem a Kun Béla vörös brigantijai által a Dunába lőtt magyarokra emlékezzenek. Szilágyi megszabta azt is, milyen táblákat készítsenek: »Emlékezz! Dunába lövetés 1919. Kun Béla, Lázár, Czerny halálbrigádjaira!«... A New York Polgári Kör honlapján »a történelmi háttér« megértéséhez irodalmat is ajánlott: Fiala Ferenc – Szálasi sajtófőnöke – Így dolgoztak a bitangok! című könyvét. Ezen a napon végül »mocskos zsidók!« rigmusok mellett kellett volna vonulniuk a Duna-parti megemlékezés résztvevőinek.”

A felperes kifogásolta, hogy a Bartus-cikk olyan felhívást tulajdonít neki, amely a 2007. május 9-i antifasiszta megemlékezés megzavarására irányult volna. Azt az állítást is kifogásolta, hogy szerinte nem a Dunába lőtt zsidókra, hanem a Kun Béláék által a Dunába lőtt magyarokra kellett volna emlékezni. Kifogásolta, hogy gyalázkodó feliratok készítésére adott volna tippeket. Sértelmezte továbbá, hogy „mocskos zsidók” rigmusok kántálására buzdított volna.

A bíróság részben adott helyt a felperes által e helyütt kifogásoltaknak. Elutasította a reparációt a megemlékezés megzavarásának, valamint a gyalázkodó feliratoknak a tárgyában. Viszont a szidalmazó rigmusok ügyét nem látta bizonyíthatónak, így ebben a keresetlevél igényének helyt adott.

Áttekintve: Szilágyi Ákos fogtechnikus hatpontos keresetét a bíróság csak kisebb részben igazolta vissza. Tehát alaptalan őt pernyertesnek nevezni. Az általa követelt nem vagyoni kártárítésnek, egymillió forintnak is csak a felét ítélte meg a bíróság. Teljeskörűvé kozmetikázni a nem is egészen félsikert – nehéz. (Ahogyan két fél nadrágból sem lesz egy egész.)
Idézzük még a Magyar Nemzet örömhírének két különös passzusát. „Ezzel (az ítélettel) gyakorlatilag megsemmisítették a 168 Óra tudósítója, Bartus László New York magyar gárdistái című cikkének minden lényeges kijelentését.”
Idézzünk hát párat a lényegtelenekből! Amelyeket nem kívánt bíróság elé vinni Szilágyi Ákos fogtechikus. (Õ tudja, miért.) Efféléket: „Üdvözletét küldi a Magyar Gárdának a New York Polgári Kör, amelynek tiszteletbeli tagja Hende Csaba, Szájer József és Bayer Zsolt.”
A NYPK nemcsak küld üdvözleteket. Kap is. Például Orbán Viktortól. „A New Yorkban működő polgári kör tagjainak kitartást és elszántságot kívánok, Orbán Viktor.”

Lényegtelen nyilván az a mellékkörülmény is, hogy 2006 őszén New York utcáin tüntettek szélsőjobbék Gyurcsány ellen, mondván: „Pszichopata állat, börtönben a helyed.” Mint ugyancsak maguk írták: „a keresztény polgári értékek megőrzéséért...”

Mellékkörülmény az is, hogy a cikk megírása idején azonos szerverről ment a New York Polgári Kör és a Kurucinfo website-ja.
Ennyit a „lényegetlenekről”. S emlékeztetnék, hogy a bíróság elé vitt, tehát a felperes által nyilván lényegesnek tartott, vitatott vélemények közül is többet, de legalábbis annyit utasított vissza a bíróság, mint amennyit elfogadott.

Nem kellett helyreigazítani például a neonáci és az újnyilas minősítéseket sem.

A Magyar Nemzet hírében meglep az is, miszerint „a másodfokú bíróság nem találta bizonyítottnak (...), hogy Szilágyi antiszemita cselekedeteket hajtott volna végre”. Keresem is ezt az állítást a Bartus-cikkben, kutatom a keresetlevélben, a nehezményezett mondatok között, s vizslatom végül az ítéletben, de nem találom.

Marad hát az elszántság. Meg kitartás.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.