Problémás magyarok – listán maradunk

Harmincöt ország, köztük Magyarország szerepeltetését is javasolja az International Intellectual Property Alliance (IIPA) az Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselete által évente összeállított megfigyelési listán. A jelentésben azon országok szerepelnek, amelyek hiányosságokat mutatnak a szellemitulajdon-védelem területén.

2010. február 25., 10:40

Az AGIP News beszámolója szerint összesen 35 ország szerepeltetését javasolja az International Intellectual Property Alliance (IIPA) az Amerikai Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselőjének Hivatala (Office of the US Trade Representative, USTR) által évente összeállított szellemitulajdon-védelmi megfigyelési listán. Az IIPA állásfoglalásában kiemeli, hogy az amerikai kreatív iparágak – üzleti és szórakoztató szoftver, film, televízió, zene, könyv, sajtó – alapvető szereplői az USA gazdaságának, élen járnak a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés területén, mindemellett a szektor vállalkozásai mintegy 126 milliárd dollárnyi bevételt termelnek a termékexportnak köszönhetően. Az Obama-adminisztráció az export arányának növelését, mint a gazdaság talpra állításának és a hosszú távú növekedés nélkülözhetetlen mozgatórugóját nevezte meg, amelynek eléréséhez azonban szükség van az olyan különböző kereskedelmi akadályok, mint a kalózkodás és hamisítás leredukálására. Ennek eléréséhez az IIPA szerint az általa megnevezett országok, illetve régiók esetében a szellemitulajdon-védelmi szabályozás és a jogérvényesítési gyakorlat javítására van szükség.

A szerzői jogok megsértésében élen járó országokat tartalmazó ún. kiemelt megfigyelési listán (Priority Watch List) az IIPA tíz ország szerepeltetését tartja kívánatosnak. Ezek közül Argentína, Chile, India, Indonézia, Kanada, Oroszország és Kína már tavaly is a kiemelten jogsértő országok között szerepelt. Új elemként a szervezet Mexikó, Costa Rica és a Fülöp-szigetek jogvédelmi helyzetének felülvizsgálatát, és az Egyesült Államok védelme alá tartozó alkotókra, művészekre és vállalkozásokra nézve legnagyobb fenyegetést jelentő államok listájára történő beemelését javasolja.


Az IIPA szakértői szerint Kínában még mindig olyan nagyarányú a hamisítás, hogy az állam által kezdeményezett jogvédelmi intézkedések hatása szinte érzékelhetetlen maradt. Oroszországra vonatkozóan az IIPA megállapítja, hogy a helyi kormánynak továbbra sem sikerült teljes mértékben eleget tenni az Egyesült Államokkal 2006-ban kötött szellemi tulajdonjog-védelmi megállapodás irányelveinek, így számos szektorban még mindig 70 százalék körüli kalózkodási arány tapasztalható. A szakértők szerint Kanada továbbra sem tud előrelépést felmutatni az évekkel ezelőtt bejelentett szerzői jogi reform kapcsán, így az ország jogszabályrendszere a Szellemi Tulajdon Világszervezete (World Intellectual Property Organization, WIPO) által lefektetett, az Európai Unió és gyakorlatilag minden OECD tagállam által elfogadott minimumkövetelményeket sem teljesíti.

A jogvédelem területén problémásnak tekintett országok listájára (Watch List) az IIPA huszonnégy országot venne fel, illetve a tavalyi hivatalos összeállításon szereplő 33 ország közül ennyit hagyna meg a 2010-es jelentésben. A szervezet a kisebb rizikófaktorú országok közé tenné át a tavaly még kiemelt listán szereplő Thaiföldet, Pakisztánt és Izraelt, míg új államként felvenné Kazahsztánt. Az IIPA Magyarországot továbbra is a megfigyelési listán tartaná.

Harmincötödik országként az IIPA Paraguay-t nevezte meg, amely esetében a fejlesztési intézkedések monitorozását, valamint az Amerikával kötött bilaterális együttműködési egyezmény végrehajtására vonatkozó folyamatos konzultációt tartja szükségesnek a szervezet.

A USTR február 18-áig fogadta el az érintett szervezetek javaslatait a 2010-es megfigyelési lista összeállítására vonatkozóan. A külföldi kormányok február 26-áig nyújthatják be vonatkozó észrevételeiket és kommentárjaikat a USTR-hoz, amely ezt követően készíti el a 2010-es évre vonatkozó, a kereskedelmi partnereinek minősülő országok szellemitulajdon-védelmi helyzetének értékelését tartalmazó jelentését (Special 301 Report).