Hatalmas változás jöhet a metróknál, így alakulhat át a menetrend

A metrók közlekedése jelentősen megváltozhat a jövőben, de ez függ az utasok igényeitől.

2024. október 30., 10:50

Szerző:

Az elmúlt időszakban már többször cikkeztek arról, hogy éjszaka is közlekedhetnek a metrók Budapesten. Több politikus is felvetette a menetrend megváltoztatásának az ötletét, de végső döntés még nem született. A változtatások szoros összefüggésben vannak az utasok igényeivel – olvasható a Budapesti Közlekedési Központ honlapján.

Így változhat a metrók menetrendje a jövőben

Korábban Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője a Facebookon posztolt arról, hogyan lehetne megváltoztatni a metrók menetrendjét. A Dívány cikke szerint a politikus több változtatást is akar a metrókat illetően, többek között szeretné megteremteni az éjszakai metrózás lehetőségét, elsőként péntek és szombat éjjel járnának a metrókocsik.

„Járjanak a metrók éjfél után is a hétvégi estéken, péntek-szombat éjjel, és vizsgáljuk felül a teljes budapesti éjszakai buszhálózatot”

– írta Vitézy Dávid a Facebook bejegyzésében.

A javaslat támogatói azzal érvelnek, hogy az éjszakai buszok jelenleg túlságosan zsúfoltak, a metró sokkal gyorsabb, biztonságosabb, ezért kényelmesebb utazási lehetőségnek bizonyul éjszaka. Emellett az éjszakai járatok munkahelyet teremtenek, és segítik a könnyebb eljutást.

A BKK a honlapján jelentetett meg egy közleményt, amiben elárulták, mitől függ a metrók menetrendjének a megváltoztatása.

„A Fővárosi Közgyűlés elé kerül a metró éjszakai üzemének további meghosszabbítása, amelyet az utasigényeknek megfelelően évek óta folyamatosan bővít a BKK, még ha a pandémia ezt a folyamatot ideiglenesen meg is akasztotta. Az üzemidő további 2 órával történő bővítésére a BKK már 2023-ban javaslatot tett, de az ehhez szükséges feltételek, leginkább a több mint 100 millió Ft többletköltség nem állt rendelkezésre”

– írja a BKK a honlapján.

A metrók jellemzően éjfélig közlekednek jelenleg, bár a pandémia előtt hosszabb volt az üzemidő. 2017-ben pénteken és szombaton hajnali fél egyig bővítették az M2-es és M4-es metrók esti üzemidejét, ekkoriban a kocsik 10 percenként követték egymást, ezekhez csatlakoztak a városon belül is fontos szerepet ellátó HÉV szerelvények is a késői indulásokkal. Ezek az intézkedéseket akkoriban nem érintették az M3 metró vonalát, mivel akkor zajlottak a felújítások.

A pandémia előtt, 2020-ban tovább bővítették ezt: éjféltől tízpercenként, majd 1:00 után negyedóránként jártak a szerelvények. A koronavírus-járvány miatt azonban visszaesett az utasforgalom, ami miatt megszűntek az éjszakai járatok, és rövidült az üzemidő. A BKK cikkéből kiderült, az utasforgalom 2020 óta folyamatosan növekszik, de még nem érte el a korábbi szintet.

Jelenleg is járnak a metrók éjszaka

A Budapesti Közlekedési Központ elárulta, hogy az ilyen döntések meghozása előtt monitorozzák az utasforgalmat, illetve modellezik, hogy a változtatások milyen hatással lehetnek a többi vonalra.

„Az éjszaka is közlekedő metrók esetében vizsgálni kell a metróközlekedésben dolgozók munkaidejét, az állomások takarításának és az infrastruktúra karbantartásának kérdését is. Mindezekből kitűnik, hogy a metrók éjszakai közlekedése komoly technikai, anyagi és humánerőforrás feltételeket követel meg”

– írja a BKK.

A metrók bizonyos napokon jelenleg is közlekednek éjszaka. Amikor nagy az utasforgalom, akkor jelenleg is közlekednek, például szilveszterkor. Idén először december 24-én 18 óráig közlekednek a szerelvények, mivel az elmúlt években megnövekedett utasforgalmat regisztráltak. A BKK azzal zárja, hogy továbbra is figyelni fogják az közlekedést, a döntést pedig az adatok elemzésének a lezárása után hozzák meg.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: BKK Facebook-oldal)