Sokkoló adatok: minden negyedik magyar mobilfüggő, ezek a jelei

A mobilfüggőség egyre nagyobb problémát okoz az egyes országokban, többek között Magyarországon is.

2024. október 30., 11:36

Szerző:

Manapság az emberek nagyobbik része rendszeresen használ mobiltelefont. A készülékek szinte mindenre alkalmasak, a telefonálás mellett lehet velük zenét hallgatni, internetezni, játszani, filmet nézni. Pontosan emiatt jelent egyre nagyobb problémát a mobilfüggőség, ami a magyar embereket is érinti – derült ki a Dívány cikkéből.

Egyre nagyobb probléma Magyarországon a mobilfüggőség

A mindennapok során az emberek sokat használják a telefonjaikat. Elegendő csak megnézni a metrón utazó embereket, a legtöbbek kezében ott van a telefon. A készüléken keresztül üzennek, ezen olvassák el a híreket vagy éppen csak videót néznek, zenét hallgatnak. Az okostelefonok olyannyira az életünk részévé váltak, hogy szinte elképzelhetetlen, hogy elhagyjuk nélkülük a lakást. Ezt tükrözi a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság önbevallásos kutatásának adatai.

A kutatás alapján a 15-16 évesek átlagos napi képernyőideje 4 óra, a szüleik esetében pedig 3,5 óra. Ez természetesen még nem jelent függőséget. A Mental Spa által szervezett Digital Detox Hangout kísérlete épp ezért azt a célt tűzte ki, hogy a résztvevők élőben is megtapasztalják, vajon tényleg szükségük van-e arra, hogy a résztvevők mindenhová vigyék magukkal a telefonjukat, derült ki a Dívány cikkéből.

A Digitális Detox Hangout a kísérletbe 50 ember vont be, őket különböző korosztályokból választották ki. A szervezők azt kérték az emberektől, hogy kapcsolják ki a telefonjaikat, zárják be egy borítékba, és írják rá a félelmeiket, hogy miből maradhatnak ki, ha nem nézik a készülékeket.

A legtöbben attól tartottak, hogy baj történik a gyermekeikkel, nem tudnak szólna, ha baleset éri őket. Emellett gyakori volt a FOMO, vagyis az attól való félelem, hogy valami fontosból maradnak ki, ha nem nézik egy bizonyos ideig a telefonjaikat.

Ezek a mobilfüggőség jelei

A kísérlet után mindenki visszakapta a telefonját, és megnézhette, lemaradt-e valami fontos dologról. A Dívány cikkéből kiderült, a résztvevők szerint jó élmény volt kicsit kikapcsolni, és semmi fontosról nem maradtak le, amíg nem nézték a készülékeket. A legtöbbeknek csak azért hiányzott az eszköz, mert szerettek volna valamit gyorsan megörökíteni, vagy rákeresni az interneten.

„Határozott igény van az információfüggőség csökkentésére és a magunkhoz, illetve egymáshoz való minőségibb kapcsolódásra. Az esemény tapasztalásai alapján érdemes beiktatni időnként digitális szüneteket, hogy flow-ba kerülhessünk egy jó könyvvel, beszélgetéssel, vagy csak önmagunkkal”

– fogalmazott Friedl Zsuzsa, a Mental Spa életvezetési központ alapítója.

A mobilfüggőségnek vannak jelei, erről Acosta Sára Diána klinikai szakpszichológus beszélt a Díványnak. Elárulta, hogy a függőség akkor áll fenn, ha valaki nem tudja irányítani a telefonhasználat szokásait, és a készülék már hatással van a mindennapjaira.

A függőségnek vannak jelei, például az adott ember azokat a tevékenységeket és embereket is kerüli, amiket és akiket korábban szeretett, kizárólag online éli az életét. Elhanyagolja a mindennapi teendőket, nincs napi rutinja. Emellett erős érzelmi reakciót, akár dührohamot vált ki belőle, ha meg kell szakítani az adott tevékenységet.

A telefonfüggőséget egyedül is le lehet küzdeni, ám nagyon fontos, hogy korlátokat állítson fel az adott ember. Folyamatosan csökkentse a képernyőidőt, és tudatosan próbálja meg kerülni a készülék használatát.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock) 

12:20

Mára az internet világa olyanná vált, mint egy nagyváros: vannak benne egészségügyi ellátók, bankok, gyógyszertárak, iskolák, és megjelentek a bűnözői csoportok is, akik a gyanútlan felhasználókra csapnak le. Bankok, családtagok, közszolgáltatók nevében igyekeznek adatot kicsalni tőlünk, aminek a vége az, hogy kitakarítják a bankszámlánkat. De ha tudunk róla, hogy hemzseg a csalóktól az internet, akkor miért dőlünk be nekik? F. Takács István pszichológus ad választ a kérdéseinkre.