Itt a mobilbanki alkalmazás, amivel megvédheti a bankszámláját a csalóktól
Egyre kiélezetebb a harc az internetes csalók és bankok között. A bankszámlák védelmében egyre több biztonsági intézkedést vezetnek be a bankok, ezek között van ez a mobilbanki alkalmazás is.
Nem telik el hét anélkül, hogy ne hallanánk valamilyen csalásról, amelynek célja, hogy a károsult bankszámláját kitakarítsák a bűnözők. Az MNB közleménye szerint egyetlen negyedév alatt több mint 5 milliárd forintot loptak el csalók elektronikus úton a hazai banki ügyfelektől. A bankok is igyekeznek csökkenteni az ügyfeleiket érő károkat, például a mobilbanki alkalmazás biztonságának növelésével. A money.hu szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy már a bankszámla-választásnál érdemes arra figyelni, milyen biztonsági funkciókat kínál az adott bank.
Ez a mobilbanki alkalmazás megvédi a számláját
Nem csak a csalások ellen véd az a mobilbanki alkalmazás, amely egyre szélesebb körben elterjed. A fizikai bankkártya elvesztése esetében is jól jöhet ez a mobilbanki alkalmazás, hiszen ha nem találjuk a kártyát, akkor fennáll a veszély, hogy ellopták. Ilyen esetekben hasznos, ha a bankkártyát gyorsan és egyszerűen, mobilbankon keresztül fel lehet függeszteni vagy le lehet tiltani, megelőzve, hogy csalók hozzáférjenek a pénzhez – írja a money.hu szakértője. A felfüggesztésnél csak átmenetileg válik a bankkártya használhatatlanná, így ha a kártya előkerül, akkor fel lehet oldani, és újra lehet használni. Ezzel szemben a kártya letiltása végleges: ilyenkor új bankkártyát kell igényelni.
Mindezt a kálváriát megelőzhetjük, ha virtuális kártyát hozunk létre.
Ennek az a sajátossága, hogy a legtöbb esetben csak internetes vásárlásra alkalmas, nem használható készpénzfelvételre, és üzletekben sem lehet vele POS-terminálon keresztül fizetni. Ami azonban
biztonsági szempontból a legfontosabb, hogy a virtuális kártyához egy alszámla tartozik, így ha ellopnák a kártya adatait, akkor is legfeljebb az alszámlán elhelyezett összeghez férhetnének hozzá az elkövetők, a főszámlán lévő pénzhez nem.
Ha egy weboldal nem tűnik biztonságosnak, akkor azon keresztül jobb inkább nem fizetni. Ha mégis muszáj, akkor bizonyos bankoknál egyszer használatos virtuális kártya is igényelhető, aminél a kártyaadatok azonnal érvénytelenné válnak a fizetés után.
Hasznos, ha megadjuk a kártyalimitet is
Hasonlóan hasznos biztonsági funkció, ha a bankkártya limitjét a mobilbankon keresztül lehet módosítani. A mindennapi használat során nem hajtunk végre a bankkártyával milliós tranzakciókat, így ha a csalók nagyobb összeget próbálnának levenni a számláról, ez nem fog sikerülni. Amennyiben kivételesen mégis szükség lenne nagyobb összegű vásárlásra, a kártyalimitet átmenetileg meg lehet emelni. Emellett már több bank bevezette és hamarosan mindegyiknél beállítható lesz az átutalási limit, ami alapértelmezetten napi 1 millió forint.
Biztonságosabb, ha a bankkártyához tartozó négyjegyű PIN-kódot nem egy papírcetlire írjuk fel, hanem a mobilbankban meg lehet nézni, mert ehhez ujjlenyomatos vagy egyéb személyazonosítás szükséges. Ezen kívül amiatt is előnyös, mert azoknál a bankoknál, ahol nincs lehetőség a PIN-kód felfedésére a mobilbankban, a kód elfelejtése esetén új bankkártyát kell rendelni. A bankkártya hátoldalán található egy háromjegyű CVC vagy CVV kód, amelyet gyakran a bankkártya PIN-kódjának is neveznek, és online vásárlások során szükséges megadni. Amennyiben a bankkártya nincs kéznél, például mobilfizetésnél, ez a kód szintén megtekinthető egyes mobilbankokban.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)