Újabb csalás miatt kongat vészharangot a rendőrség: sokan dőltek már be, jobb vigyázni!

Ismét csaló levelek terjednek a rendőrség nevében. A hatóság ezért elárulta, mire kell figyelnünk, hogy ne váljunk az ilyen átverések áldozataivá.

2024. október 4., 10:41

Szerző:

Magyar Rendőrség Nemzeti Pornográf. Hát, ez nekem nagyon gyanús – hangzik el a rendőrség legújabb videójában, melyben a hatóság egy csalásról rántja le a leplet. A felvételen az látszik, amint egy hatósági munkatárs egy kinyomtatott papírral sétálgat a budapesti rendőrpalota egyik folyosóján, és próbálja értelmezni a neki íródott levelet. Majd segítséget kér egy munkatársától, aki szemügyre véve a levelet, inkább azt tanácsolja neki, hogy dobja ki azt a szemétbe. (Az ikonikus videó ezen a linken érhető el.)

A rendőrség szerint ezek a csalás árulkodó jelei

Időről időre felbukkannak a rendőrség nevében küldött hamis e-mailek, SMS-ek. Ám a hatóság most elárulta azt is, mely jelekből sejthetjük, hogy csaló levelekről van szó. Ezek a következők:

  • A rendőrség nem küld fenyegető, sürgető hangvételű leveleket.
  • A levél szövege rossz magyarsággal íródott - idegen nyelvű és magyar kifejezések keverése, magázódó és tegeződő forma váltakozása egy szövegen belül.
  • A feladó jól csengő, de valójában nem létező szervezetekre hivatkozik, például: Országos Rendőrség.
  • A feladó valós, a rendőrség honlapján nyilvánosan is fellelhető személyek nevében írja alá a levelet, de a beosztás már gyakran téves.
  • A rendőrség nem kommunikál Gmail, Hotmail levelezőrendszeren keresztül, hanem Ügyfélkapun, Ügyfélkapu+, Digitális Állampolgárság Programon, Hivatali Kapun, Cégkapun vagy hivatalos e-mail címről, illetve postai úton küld leveleket. 

Rengeteg hívás érkezik a csalásokról

Korábban megírtuk: legutóbb azért kapott nagyon sok hívást a rendőrség, mert valaki a BRFK V. kerületi Rendőrkapitányság nevében idézést küldött nekik, mely szerint egy súlyos bűncselekmény miatt meg kellene jelenniük egy kihallgatáson. Az idézést persze nem a kapitányság küldte, a nyomtatvány pedig már első ránézésre is több sebből vérzik. Talán a legszembetűnőbb és mindenkinek jól leellenőrizhető, hogyha valaki kap egy idézést, akkor hatóság mindig konkrét személyt idéz. Névvel, születési hellyel, idővel stb.

A rendőrség akkor hangsúlyozta, az idézést nem a rendőrség küldte, továbbá arra kértek mindenkit, ha ilyen tartalmú levelet kap, arra semmiképpen reagáljon. A hatóság emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy senki ne kattintson gyanús e-mailben vagy SMS-ben kapott linkre. Továbbá kiemelték, senki ne adja meg a személyes adatait, internetes belépéseit vagy a bankkártya adatait senkinek. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: AFP)