Ilyen e-mailt kapott? Vigyázzon, a csalók most így próbálnak pénzhez jutni

Folyamatosan újabb és újabb módszerekkel próbálkoznak a csalók.

2025. április 30., 14:54

Szerző:

A kiberbiztonsági szakemberek nem véletlenül hívják fel a figyelmet egyre többször az interneten leselkedő veszélyekre, ugyanis az elmúlt időszakban a csalók új módszereket vetnek be, hogy pénzhez jussanak. Csak a tájékozottság segíthet egy esetleges támadás során: ezt bizonyítja az is, hogy csak ezen múlt, hogy az elmúlt napokban nem sikerült végrehajtani egy nagyértékű csalást – számolt be róla a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.

Ahogyan arról a 168.hu már korábban is beszámolt, a rendőrség már hosszú ideje a Mátrix Projekt keretében igyekszik felderíteni az internetes csalások egy részét. Emellett a projekt keretében a bűnmegelőzésre is nagy hangsúlyt fektetnek, így a szakemberekkel együttműködve folyamatosan tájékoztatják a lakosságot arról, hogy a bűnözők hogyan próbálnak pénzt kicsalni leendő áldozataiktól. Az alábbi eset megosztása is ezt a célt szolgálja.

Nemcsak a magánszemélyek, hanem a cégek sincsenek biztonságban: a rendőrkapitányság arról számolt be, hogy április elején egy ismeretlen elkövető egy vállalkozást környékezett meg e-mailben, a cég egyik partnerének kiadva magát. A csalást alaposan előkészítették, ugyanis a csaló egy olyan domaincímmel jelentkezett be, amely csupán egyetlen karakterben tért el a valós üzleti partnerétől. Az üzenetben arra kérte a céget, hogy utalják el a vállalkozási díjat, összesen 152 482 eurót. A cég munkatársai azonban észlelték a domaincím eltérését, gyanakodni kezdtek, és elutasították a kérést, ezzel pedig egy nagyösszegű káreseményt előztek meg, a rendőrség pedig nyomozásba kezdett.

A csalók ilyen e-mailekkel próbálkoznak

Fontos felkészülni arra, hogy akár egyetlen munkavállalót is átverhetnek a bűnözők, és ezzel máris ki tudnak csalni akár nagyobb összegű átutalásokat is. Érdemes tudni, hogy mire kell figyelni az internet használata közben, és ez nemcsak a privát ügyintézés, hanem munkavégzés közben is nagy jelentőséggel bír.

A rendőrség felhívta a figyelmet arra, hogy a csalók egyre gyakrabban küldenek szolgáltatók és nagyobb cégek nevében e-maileket, amelyben vagy tartozásról, vagy túlfizetésről értesítik a címzettet. Aki rákattint az ezekben az üzenetekben található linkekre, hamis weboldalakra kerülhet, és a legrosszabb esetben azonnal települhet az eszközére valamilyen kémprogram anélkül, hogy erről az áldozat tudomást szerezne. Ezek segítségével hozzáférhetnek fontos banki és személyes adatokhoz is, amelyekkel visszaélhetnek.

A kiberbűnözők másik módszere, hogy a megnyíló weboldalon keresztül lehetővé teszik az utalás indítását, a megadott bankszámlaszám azonban nem az adott szolgáltatóé. Aki ilyen módon megadja egy weboldalon  a bankkártyájához tartozó adatokat, egyrészt az átutalt összeget is elbukhatja, másrészt kiszolgáltatja magát a csalóknak, akik a begépelt adatokat a későbbiekben is felhasználhatják, és akár nagyobb összegeket is leemelhetnek a bankszámlájáról. A rendőrség éppen ezért azt kéri, hogy aki gyanús tartalmú e-mailt kap, soha ne kattintson az abban található linkekre, és ne indítson ezeken keresztül pénzügyi tranzakciót.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Unsplash)