Tamás Ervin: A tűz földje

2017. április 29., 08:48

Szerző:

Fürjes Balázs két hónappal a 2024-es olimpiai pályázat visszavonása után egy külföldi internetes szaklapnak örömmel újságolta: csak annyi történt, hogy kicsit csúszik a jelentkezés. Aztán villámgyorsan helyesbített: „nincs napirenden a kérdés, hogy Budapest pályázzon a 2028-as vagy 2032-es nyári olimpiára, előkészítés sem zajlik ebben az ügyben”, de „olyan nincs, hogy nincs”: hiába vonták vissza az olimpiai pályázatot, annak minden tervezett beruházása megépül.

Azóta mást sem látni, mint hogy napirenden van a kérdés. Gőzerővel készülünk a 2028-as pályázatra. Szervezetek, pénz, pályázati kiírások, még a méregdrága vasútvonal-áthelyezésről sem mondtak le, mert a korábbi elképzelések arról szóltak, hogy azon a helyen lesz az olimpiai falu – fut tehát a projekt, valamivel halkabb körítéssel. Bár mára Szalay-Berzeviczy Attila és mozgalma is újra a régi, kollégáival országjáráson igyekszik – ahogy fogalmaz – az olimpiai eszme mellé állítani a nemzetet. Szalai Anna (HVG) talá­­lóan jegyzi meg, hogy csupán az nem épül majd meg, ami ténylegesen haszonnal bírt volna: az infrastruktúra. Pél­­dául a híd, az utak, a ferihegyi vasút. A sportlétesítmények java tehát állni fog, csupán a várost kell alkalmassá tenni az esemény fogadására. Márpedig ki ne akarna jobb utakat, gyorsvasutat? Az infrastrukturális fejlesztések könnyebben lenyomhatók majd a választói torkokon, mint a stadionépítés – állapítja meg a szerző.

MTI Fotó: Máthé Zoltán

Nem akarok azon lamentálni, hogy a méregdrága PwC-tanulmány és annak aktualizálása mennyire tervezte alul a költségeket, nem rángatom elő az úszó-vb költségvetési és pályáztatási anomáliáit, nem akarok hüledezni azon, hogy megalakult a Puskás Ferenc Stadion időarányos kivitelezését nyomon követő bizottság, amelynek élén maga a miniszterelnök nógatja majd a kivitelezőket serényebb munkára. Unom a külföldi kitekintéseket is, amelyek sorolják, hogy melyik helyszín miként rokkant bele a rendezés költségeibe, miért lépnek vissza miénknél gazdagabb városok a grandiózus versenyektől, ahonnan azóta sem hallani arról, hogy neki akarnának gyürkőzni egy későbbi gálának. Nem hozom elő azokat a statisztikákat, hogy az ország miben kullog a listák legvégén, pedig szegénységi bizonyítványunk egyre szembeötlőbb. 2010 óta azonban hozzá kellett szoknunk ahhoz, hogy Orbán Viktort árkon-bokron űzi-hajtja a sportszenvedély, s ráadásul ez az a ritka terület, ahol munkásságát elismeri a botrányoktól, korrupciós ügyektől ugyancsak megviselt nemzetközi plénum.

A módszer, ami kiborít. Mert ugye összegyűlt a szükséges aláírások majdnem kétszerese a népszavazásért, ami – elmagyarázták – annyit jelentett, hogy a budapestiek maguk szeretnének igent vagy nemet mondani az olimpia ügyében. Néhány napos zavar és köpködés után ebből hátrált ki látványosan a politika azzal, hogy lemondott a pályázat beadásáról. Nem vállalta a rizikót, mert felmérései kudarcot prognosztizáltak. Most meg, mintha mi sem történt volna, nekilátnak, mert legfőbb vágya a magyarnak, hogy egyszer olimpiája legyen. Addig is nyilván sok nagy sportseregszemlének adhat otthont az ország, a sírból hozva elő azt az imázst, amit manapság a CEU-ügy kapcsán a mélybe dob. Autokrata országok fejei gondolkodnak így. (Apró példa: Azerbajdzsán 2015 óta évi mintegy 12 millió eurót fizet azért, hogy az Atlético Madrid játékosai A tűz földje – Azerbajdzsán feliratú mezben fussanak ki a pályára.) Még ennél is súlyosabb az a metódus, amely ennek a politikának már-már általános ismérve, hogy mímeli a visszavonulást, de nem nyugszik, újra és újra támad és fogást keres. Gyakran még a minimális korrekciót is csak tetteti, sőt előfordul, hogy későn ocsúdik még az is, aki a megkötendő egyezségről tárgyalt. Kifárasztás, trükk, rászedés – körmönfont vagy átlátszó keresztülverés: mindenáron. A stadionokon messze túl, ahol tartja magát az a hiedelem, hogy nincs diszkvalifikáció.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.