Változnak a gyógyszerfelírás szabályai
A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.
A Klubrádió beszámolója szerint a gyógyszerfelírás rendszerének átalakítása része annak a kormányzati intézkedéscsomagnak, amely az egészségügyi ellátórendszer tehermentesítését és az alapellátás szerepének megerősítését célozza. A változás különösen a krónikus betegségekkel – például 2-es típusú cukorbetegséggel – élők számára hozhat jelentős könnyebbséget, mivel nem lesz szükség arra, hogy minden alkalommal szakorvosi rendelésre utazzanak a recept megújításáért.
Könnyebbé válik a gyógyszerfelírás
Várhatóan májustól a háziorvosok bizonyos feltételek mellett jogosultak lesznek például diabéteszgyógyszerek vagy más, krónikus betegségek kezelésére szolgáló, eddig kizárólag szakorvos által írható készítmények felírására, erről beszélt a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének egyik alapítója. Ez nemcsak az érintett betegek számára jelent idő- és költségmegtakarítást, de az egészségügyi rendszer egészét is tehermentesíti, hiszen csökkenti a szakorvosi ellátásra nehezedő nyomást.
A döntés hátterében az a felismerés áll, hogy a hazai egészségügyben túlterheltek a szakorvosi rendelők, miközben sok esetben a háziorvos is képes biztonságosan és hatékonyan ellátni a betegeket, különösen a stabil állapotú, rendszeresen gondozott krónikus esetekben. A változás ezért a gyakorlatban egyszerűsítheti az ellátást, miközben csökkenti a betegutak hosszát.
Takács Péter egészségügyi államtitkár még márciusban beszélt arról, hogy egy új szabályozással lehetőséget teremtenének az orvosok számára, hogy több vizsgálatot végezhessenek el saját hatáskörükben, valamint olyan gyógyszereket írhassanak fel, amelyeket ezidáig csak szakorvosok tehettek meg. Ezeket a változásokat májusra várják a háziorvosok.
A cukorbetegek esetében tehát hamarosan megszűnhet az egyik legnagyobb adminisztratív akadály, amellyel eddig a gyógyszereikhez való hozzáférés során szembesülniük kellett – és ezzel fontos lépés történik a betegbarátabb egészségügy irányába.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)