Népszerű gyógyszerről derült ki, hogy veszélyes, ez lehet a mellékhatása

Nagyon sokan szednek bizonyos gyógyszereket az ADHD miatt, most kiderült, hogy a készítményeknek mi lehet a mellékhatásuk.

2025. április 8., 14:20

Szerző:

Egy friss tanulmány szerint, az ADHD-gyógyszerek kisebb mértékben befolyásolják a vérnyomást és a pulzusszámot néhány hetes vagy néhány hónapos szedés után, írta meg a Medical Express, amit a Pénzcentrum szemlézett.

Ilyen hatásuk lehet az ADHD-gyógyszereknek

A Southamptoni Egyetem vezetésével készült új nemzetközi kutatás szerint az ADHD kezelésére alkalmazott gyógyszerek – bár általánosságban csak kismértékben növelik a vérnyomást és a pulzust – mégis fokozott megfigyelést igényelnek. A The Lancet Psychiatry folyóiratban megjelent tanulmány több mint 22 ezer ADHD-s beteg adatain alapul, és az eddigi legnagyobb szabású vizsgálat a témában.

A kutatók 102 randomizált kontrollált vizsgálat alapján vonták le következtetéseiket, és úgy találták, hogy a leggyakrabban alkalmazott ADHD-gyógyszerek – legyenek stimulánsok (mint a metilfenidát vagy amfetamin) vagy nem-stimulánsok (mint az atomoxetin) – kismértékű, de észlelhető emelkedést okoznak a szív-érrendszeri paraméterekben. A guanfacin nevű készítmény volt az egyetlen, amely csökkentette ezeket az értékeket.

Samuele Cortese professzor, a tanulmány vezetője elmondta: noha a szív- és érrendszeri mellékhatások mértéke átlagosan csekély, mégis fontos a vérnyomás és a pulzus rendszeres ellenőrzése a kezelés során – különösen a már meglévő szívproblémákkal küzdőknél. Kardiológiai konzultáció javasolt, mielőtt a gyógyszeres kezelést megkezdik.

„Eredményeinknek tájékoztatniuk kell a jövőbeli klinikai irányelveket, hangsúlyozva a vérnyomás és a pulzusszám rendszeres ellenőrzésének szükségességét mind a stimulánsok, mind a nem-stimulánsok esetében. Ez különösen fontos lehet azon szakemberek számára, akik esetleg azt feltételezik, hogy csak a stimulánsok hatnak negatívan a szív- és érrendszerre”

– nyilatkozta Dr. Luis Farhat, a tanulmány első szerzője.

Az ADHD jelenleg a gyermekek mintegy 4%-át érinti az Egyesült Királyságban, és közülük körülbelül 45% részesül gyógyszeres kezelésben – így rengeteg magyar családot is érinthet a kutatásban foglalt üzenet, tekintve a hazai trendek hasonlóságát. A tanulmány arra is rámutat, hogy jelenleg nem lehet előre meghatározni, kik lehetnek érzékenyebbek a mellékhatásokra, de a precíziós orvoslás jövőbeli alkalmazása reményt ad a személyre szabott kockázatbecslésre.

Összességében a kutatók nem riogatnak, sőt, kiemelik: a gyógyszerek előnyei, például a tanulmányi teljesítmény javulása és a halálozási kockázat csökkenése, messze felülmúlják a kockázatokat – de csak gondos orvosi felügyelet mellett.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pexels)