A szálloda jó befektetés

Az ingatlan befektetések különleges, és a megfelelő kezdő tőkével rendelkező magyar vállalkozók körében igen kedvelt válfaja a panzió, a szálloda – talán mert oly sokunknak van jó ausztriai üdülési tapasztalata. A stájerországi Murauban megtartott május utolsó hétvégéjén a jelenlévők megtudhatták, mire kell vigyázni, mi a legnagyobb hiba, amit az ilyen befektetésbe belevágó magyarok elkövetnek.

2015. június 3., 12:20

Szerző:

És persze sok szó esett a lehetőségekről. Arról, hogy Ausztriának ezen a vidékén, a Kreschberg oly kedvelt síterepeinél óriási gond a népességfogyás, és ezáltal a bejáratott, visszatérő vendégekkel rendelkező kisebb-nagyobb panziók, szállodák utódlása.

Parajdi István, a környék legnagyobb ingatlanosa, aki ráadásul magyar lévén, mindenben segít a nyelvi gondokkal küszködő honfitársaknak, elsődleges jelentőséget tulajdonít a német nyelv ismeretének.

A megfelelő ingatlan kiválasztásánál, az adásvétel lebonyolításánál, a legfontosabb intézni valóknál, beleértve a banki ügyintézést, ugyan kap segítséget a magyar vásárló, ám az üzemeltetéshez elengedhetetlen a nyelvtudás. Parajdi István, aki a háromnapos konferenciát kifogástalanul, sőt annál kicsit jobban tolmácsolta végig, mindennél nagyobb hiányosságnak tartja, hogy magyar ügyfelei legfeljebb angolul beszélnek. Ez itt kevés – mondja.

A második hiba, hogy a vállalkozók gyakran teljes tőkéjüket a vásárlásra fordítják. A bank képviselőjétől a konferencián résztvevők megtudhatták, hogy nagyjából az összeg 50 százalékát kell a hitelhez letenni (magyarországi ingatlant nem fogadnak el fedezetnek, ám erre ott van a vásárolt osztrák ingatlan). Mégis, tanácsolja a szakértő, nem szabad megfeledkezni arról, hogy előre nem látható kiadások jöhetnek – és jönnek is – no meg az sem biztos, hogy az üzlet zavartalanul beindul. (Ráadásul nagyjából tíz százalékot kell rászánni a mellékköltségekre, ügyvéd, közjegyző, ingatlan bejegyzés, közvetítő, stb). Üzleti terv nélkül nem lenne szabad belevágni – ezt a környék legnagyobb adótanácsadói irodájának vezetője is megerősíti. A legóvatosabb várakozás a legbölcsebb, és ezt feltételezve nagyjából százezer eurót tartalékolni kell!

Másrészt érdemesebb új alapítás helyett már működő cég átvételét előnyben részesíteni – ez kevesebb költséggel jár.

Kevesebb alkalmazottal!

A magyarok további hibája, hogy alulbecsülik a béreket. Megfeledkeznek a járulékokról, arról, hogy a munkáltatót kollektív szerződések kötelezik egy bizonyos bérszint betartására, vagyis esetleges magyar alkalmazottaiknak sem fizethetnek kevesebbet az előírtnál. Az 1500 eurós bér pedig a járulékokkal együtt a munkaadónak 3 000 eurójába kerül, és ez évente 14-szer! A magyarok általában hajlamosak arra, hogy túl sok alkalmazottat vegyenek fel, – pedig ez a biztos bukás. Bizony a tulajdonosnak, illetve a bérlőnek saját magának be kell állnia, és csak a házastárs az, aki munkaszerződés nélkül segíthet. A felnőtt gyerekeket már szabályos alkalmazotti viszonyban kell bejelenteni.

Azt sem árt tudomásul venni, hogy Ausztriában nincs kiskapu. Vannak előírások, azokat be kell tartani a majdani üzemeltetésnél. Tény viszont, hogy a konkrét ingatlan kiválasztása után minden információt be lehet szerezni, időben megtudható, melyek azok a tennivalók – tűzrendészeti szempontú átalakítások, stb. – amelyekre számítani kell. Másrészt az adóhatóságnak itt nem elsődleges célja a büntetés, ellenőrzéseiktől nem kell pánikrohamot kapni, a problémákat meg lehet velük beszélni és általában megtalálják a megoldást is.

Az ingatlanközvetítő arra is felhívja a figyelmet, hogy az eladó, aki esetleg a harmadik generációs tulajdonos, gyakran nincs is tisztában bizonyos körülményekkel, hiszen az ő engedélyei már régiek. Tulajdonos- vagy bérlő – váltásnál azonban rögtön jön az ellenőrzés, aktuálissá válnak az újabb engedélyeztetések, és e téren sok szigorítás volt. Vagyis előre kell érdeklődni. A bürokrácia nem veszélyes, az összes szükséges engedélyt egy bizonyos járási hatóság adja, tehát nem kell ezer helyre rohangászni.

Nem könnyű persze az ingatlan kiválasztása. Alaposan körül kell nézni, figyelembe venni a környék fejlesztési terveit, mérlegelni, vajon a kiszemelt szálloda éttermét esetleg érdemes szezonon túl is üzemeltetni. A jó séf aranyat ér, de vigyázni kell, hogy a helyi specialitások is szerepeljenek a majdani étlapon. Nem közömbös, mely országokból érkezik az adott környékre a legtöbb turista. És arra sem árt gondolni, hogy a messziről jött vállalkozónak nincs helyi lakása, vagyis jó, ha a kiválasztott ingatlanban van számára, családjával együtt külön lakás.

Minden eset más. Mindenkor érvényes alapszabály, hogy előre el kell dönteni az üzemeltetési formát. Ki fogja vezetni a panziót? Mi hozza majd a vendéget? Kérdezni kell, bátran, érdeklődni, körülnézni- figyelmeztet Parajdi, aki azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy az ingatlanbefektetések körül a szálloda hozza a legtöbbet, más vállalkozásokhoz képest pedig az az előnye, hogy maga az ingatlan minden körülmények között maradandó érték.

Az éppen aktuális vételi lehetőségeket a muraui ingatlaniroda honlapján találja az érdeklődő – illetve az Ausztriai Ingatlanok hírlevele kérésre saját email címre megkapható. Az osztrák Gazdasági Kamara – sok egyéb igen hasznos szolgáltatása mellett – naprakész kimutatást vezet az

utódlásra, átvételre váró vállalkozásokról, köztük panziókról és a kapcsolatot is megteremti. A konferencia résztvevői azzal a tapasztalattal is gazdagodtak, hogy Ausztriának ezen a tájékán, Stájerország szívében minden segítséget megkapnak az ide települni szándékozó magyarok.

A

kamara honlapján egyébként céginformáció is található, sok más fontos tudnivalóval egyetemben. Persze a zavartalan böngészéshez megint csak német nyelvtudásra van szükség. Hogy Parajdi István e téren mennyiben tud segíteni, arról következő cikkünkben írunk.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.