Kukacos rémálom: támadnak a cseresznyelegyek, így védekezzen!

Most kell észnél lenni: támadnak a cseresznyelegyek – ideje megvédeni a termést!

2025. április 28., 15:14

Szerző:

A cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi) komoly veszélyt jelent a hazai cseresznye- és meggyültetvényekre, mivel lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek, élvezhetetlenné téve a termést. A kártevők április végétől, május elejétől kezdenek rajzani, ezért most van itt az ideje a védekezés megkezdésének – hívja fel a figyemet az Infostart.

A cseresznyelégy elleni védekezés kulcsa: időzítés és megelőzés

 

A szakértők szerint a leghatékonyabb első lépés a megfigyelés és a sárga ragacsos lapok kihelyezése a fákra, amelyek vonzzák a kifejlett legyeket, és lehetővé teszik a rajzás kezdetének pontos meghatározását.

A védekezés másik alapvető eszköze a növényvédő szerekkel való permetezés, amelyet közvetlenül a rajzás kezdetén, majd szükség szerint néhány héttel később érdemes elvégezni.

A megfelelő szerek alkalmazása mellett a biológiai és mechanikai módszerek is sokat segíthetnek. Ilyen például a fák alatti talaj takarása hálóval vagy mulccsal, ami megakadályozza, hogy a talajban bábozódó lárvák ismét kikeljenek.

Emellett a talaj forgatása, a korai érésű cseresznyefajták termesztése és a kert tisztán tartása is csökkenti a fertőzés esélyét.

A védekezés időzítése rendkívül fontos, hiszen ha a rajzás kezdetét elhalasztják, a lárvák már a gyümölcsbe petézhetnek, így a kártétel elkerülhetetlenné válik.

A cseresznyelégy elleni harcban a kollektív fellépés is lényeges: csak akkor lehet igazán eredményes a védekezés, ha minden érintett kerttulajdonos egyszerre cselekszik. A cikk hangsúlyozza, hogy ebben az időszakban a rendszeres megfigyelés és a gyors reagálás kulcsa lehet annak, hogy idén is bőséges és egészséges termést szüretelhessünk.

A tapasztalatok alapján az is hasznos, ha a gyümölcsöket minél korábban, érett állapotuk kezdetén szüreteljük le, mert így csökkenthető a lárvák kifejlődésének esélye. Emellett a fertőzött gyümölcsök összegyűjtése és eltávolítása szintén hozzájárulhat a jövő évi fertőzési szint csökkentéséhez.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Wikipédia)