Újabb kártevőtől retteghetnek a magyarok, senki sincs biztonságban tőle
Az ostorfa-sátorosmoly 2016 óta ismert hazánkban, először Enying-Alsótekeresen találkoztak vele. Azóta azonban a kártevő szépen elterjedt.
Az utóbbi évtizedben számos jövevényfaj jelent meg hazánkban, melyek egy része inváziós kártevőnek számít. Ezek egyike az ostorfa-sátorosmoly (Phyllonorycter millierella), amely elsősorban a Földközi-tenger partján fekvő országokban és Kis-Ázsiában honos. E hazánkban már több területen jelenlévő faj terjedése is jól mutatja az inváziós kártevők behurcolásának veszélyét, melynek elkerülése érdekében a Nébih arra kér mindenkit, hogy külföldi utazásáról ne hozzon haza növényeket – írja közleményében a Nébih.
Az ostorfa-sátorosmolyról a hatóság azt írja, hogy két generációs, bábként telelő faj, szárnyfesztávolsága 7-8 mm. Elülső szárnya okkersárga, mintázatát négy fehér színű sáv alkotja, ezeket ritkásan elhelyezkedő fekete pöttyök szegélyezik. A lepkéket májustól augusztusig láthatjuk a tápnövény körül repkedni.
Az ostorfa-sátorosmoly 2016 óta ismert hazánkban, először Enying-Alsótekeresen találkoztak vele, de 2024-ben már Veszprémben is megjelent. Az idegenhonos növényfajok általában áruszállítás során – a csomagolóanyagba bújva vagy a tápnövényen utazva – jutnak el hazánkba. Nem volt ez másként az ostorfa-sátorosmoly nevű kártevő esetében sem, amely import déli-ostorfával jutott el Magyarországra. Így az ostorfa-sátorosmoly megjelenése és terjedése is aláhúzza annak fontosságát, hogy soha nem tanácsos a nyaralásról növényt, virágot hazahozni. A kártevők növényekkel való esetleges behurcolásával ugyanis komoly veszélybe sodorhatjuk a hazai növényállományt – jegyzi meg a Nébih.
Nem csak az ostorfa-sátorosmoly húzta ki a gyufát, már a babérmeggy is kártevő
S ha már külföldről behurcolt növény: az előző hónapok slágertémája volt, hogy bár a kertes házban élők nagyon kedvelik a babérmeggyet, amely sűrű, dús lombozatú cserje, és alkalmas arra is, hogy a kerítés mellé ültetve takarást és privát szférát biztosítson a lakóknak, azonban előfordulhat, hogy a jövőben más dísznövény után kell nézniük, mert ez a fajta hamarosan akár teljesen eltűnhet.
Mert bár egyelőre ezt a fajta kártevőt csak Svájcban vezettek be korlátozást, ám idővel akár Európa több országában is kiirtásra váró növénnyé válhat. Ugyanis mint arra korábban fény derült, Svájcban szeptember elseje óta a babérmeggyet nem lehet sem importálni, sem eladni, sem bármilyen formában értékesíteni. A svájci szakemberek az intézkedéstől azt remélik, hogy ezzel meg tudják akadályozni a babérmeggy terjedését, amely számos egyéb növény pusztulását okozza.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: DaveMeier / Pixabay)