Újabb kártevő jelenhet meg Magyarorszgon: repülve támad, érdemes vigyázni!

Egy új, rendkívül idegesítő kártevő megjelenésére figyelmeztetett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

2024. december 3., 13:54

Szerző:

Újabb kártevő jelenhet meg hamarosan hazánkban, az őszi selyemhernyó formájában – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Ezért a következőkben eláruljuk, mit kell tudnunk róla és hogyan védekezhetünk ellene.

Ezt kell tudnunk a kártevőről

Az őszi sereghernyó a bagolylepkék családjába tartozó éjszakai moly. Az imágók szürkés-barna színűek, a föld közelében nehezen észrevehetők. Könnyen összetéveszthetők más bagolylepkével, mint például a hazánkban is jelentős károkat okozó vetési bagolylepkével. A levél fonákára helyezett tojáscsomókból kikelő lárvák zöldes vagy barnás színűek. A kártevők feji szelvényén egy halvány, fejjel lefelé fordított Y alakú mintázat, valamint az utolsó hasi szelvényen négy, négyszögletes elrendezésű fekete folt figyelhető meg. Ezek a morfológiai bélyegek segítik a lárva más fajoktól való elkülönítését. A bábozódás általában a talajban történik. A báb a bagolylepkékre jellemző barnás színű, fényesen csillogó. Évente négy-hat nemzedéke fejlődik ki. Hidegebb területeken egy-két nemzedéke jellemző, de a trópusokon folyamatos szaporodásra képes. Eddigi vizsgálatok alapján kontinentális klímájú területeken nem telelt át.

 A kártevő rendszeresen vándorol, akár több száz kilométer megtételére képes, amihez feltehetően a szél is nagymértékben hozzájárul. Azonban a gyors terjedésében a kereskedelmi tevékenységnek is döntő szerepe van. Afrikában, Ázsiában és Ausztráliában is megjelent már, jelentős gazdasági károkat okozva.

Az Európai Unióban először 2018-ban Németországban figyelték meg a kártevő lárváit egy kukoricatáblán, de Cipruson, Máltán, Görögországban, Portugáliában, Spanyolországban (Kanári-szigeteken) és a tavalyi évben Romániában is igazolták jelenlétét. Eddig elsősorban elszórtan jelentek meg az őszi sereghernyó egyedei, tömeges felszaporodása nem jellemző. Több esetben import termékek segítették a kártevő terjedését, ezért kiemelten fontos ezek ellenőrzése és a növény-egészségügyi szabályok betartása.

Így védekezhetünk a kártevő ellen

A kártevő elleni védekezés tekintetében a lárvák és a bábok gyéríthetők a talajfelszín közelében végzett talajmunkával, hiszen a felszínre kerülő egyedek nagy része fagypont alatti hőmérsékleten elpusztul. Emellett kémiai védekezésre is van lehetőségünk (pl.: deltametrin, eszfenvalerát, lamba-cihalotrin permetrin), sőt a biológiai védekezés során több szervezet (pl.: Beauveria bassiana, rovarpatogén vírusok) magas hatékonyságot mutatott. Azonban elengedhetetlen a kártevő rajzásának megfigyelése a védekezés időzítéséhez, ami általában feromoncsapdával történik. Ez a moly megelőzésben és a felderítésében is nélkülözhetetlen eszközt jelent. 

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Wikipédia)