Ezek a gerinces kártevők gázolják le most a magyarok kertjeit, így védekezhetnek ellene
A gerinces kártevők bizonyos egyedei nem csak a vadonban vannak jelen, de a házi kertekre is komoly veszélyt jelentenek.
Magyarországon az elmúlt 60 év során jelentősen túlszaporodtak bizonyos vadállatok – különösen a nagyvadak, melyeknek jelenlegi számát 800 ezerre becsülik. A tendenciát jól szemlélteti, hogy napjainkban 17-szer több nagyvadat lőnek ki az országban az 1960-as évekhez képest, a vadkárok éves mértéke pedig eléri a 21 milliárd forintot. Ráadásul ha olyan helyen élünk, ami közel esik a kártevők élőhelyéhez, számolnunk kell vele, hogy a kertünkben is megjelennek – figyelmeztet a Dívány.
Ezt takarja a gerinces kártevő kifejezés
Egyes vadállatok, mint a vaddisznók vagy a szarvasok, sok bosszúságot szerezhetnek a gazdálkodóknak azzal, hogy megdézsmálják vagy letapossák a termésüket. Nem ritka azonban az sem, hogy a rókák válnak betolakodóvá és a haszonállatokat ejtik el. Ám ezek az állatok a gerinces kártevőknek csak egy része, Zsigó György növényorvos szerint az őzek, a nyulak is óriási gondot okozhatnak. A télire magára hagyott kerteket ugyanis nagy szeretettel látogatják ezek az állatok. Zsigó szerint azonban a kártétel már az őszi időszakban felerősödik, ezért a védekezést érdemes időben megkezdeni.
Ezek a módszerek űzik el a gerinces kártevőket
A szakember szerint a legfontosabb a mechanikai védelem, vagyis egy minőségi kerítés, melyet vegyi, vadriasztós megoldásokkal lehet párosítani. Ha valaki ezt anyagi okból nem tudja megoldani, vagy szeretné kiegészíteni a kerítés által nyújtott védelmet, akkor szóba jöhetnek bizonyos természetes hatóanyagok is: a kátrányt, faggyút, vadzsírt tartalmazó vadriasztó készítményektől például garantáltan undorodnak a vadak. Ezek azonban egy idő után elveszítik a hatékonyságukat, mivel lebomlanak az időjárás hatására, tehát ismételni kell a kijuttatásukat.
Emellett jó megoldás az is – erre már a HelloVidék hívja fel a figyelmet –, hogy az összes szemetet eltávolítjuk a kertünkből, vagy legalább gondoskodunk arról, hogy az le legyen zárva, hogy az állatok ne férjenek hozzá. Ne hagyjuk kint éjszakára a kutya- és macskaeledelt sem – ugyanez érvényes minden másra is, ami vonzó lehet az állatok számára.
Léteznek emellett olyan növények is – mint a hagyma, a fokhagyma, a körömvirág, a rozmaring, a borsmenta és a levendula – amelyek a vegetációs időszakban elriaszthatják a vadakat. Mindezeken túl jó szolgálatot tehet egy megemelt magaságyás is, ami megakadályozhatja, hogy a nyulak hozzáférjenek zöldségeihez.