Felfedeztek egy új színt, amit eddig még senki sem láthatott
Eddig is rengeteg szín létezett, most azonban a tudósok létrehoztak egy újabbat!
Egy különleges lézeres technika segítségével kékeszöld árnyalatot hoztak létre tudósok, amelyet „olo”-nak neveztek el. A felfedezésről több médium is beszámolt, ugyanakkor a szakértők egy része vitatja, hogy valóban új színről lenne szó, írta meg a Dívány a Ladbible nyomán.
Ezért nem látható az új szín
A kutatók egy új optikai eljárást, az Oz-rendszert alkalmazták, amely tükrökből, lézerekből és más eszközökből áll. A vizsgálat során a résztvevők egyik szemének pupillájába lézerfényt irányítottak, és a retinát úgy stimulálták, hogy abból egy szokatlan színélmény keletkezett. Az olo különlegessége, hogy intenzívebb és telítettebb bármely korábban ismert színnél – azonban szabad szemmel nem érzékelhető. Megjelenéséhez szükséges a szem célzott, mesterséges ingerlése.
„[Az olo] telítettebb, mint bármely szín, amit a való világban láthatunk. Olyan, mintha egész életedben csak halvány rózsaszínt láttál volna, egyfajta pasztell rózsaszínt, és aztán egyszer csak elmész az irodába, és valaki egy olyan inget visel, ami a legélénkebb rózsaszín, amit valaha láttál, és azt mondják neked, hogy ez egy új szín, amit mostantól pirosnak hívunk”
– nyilatkozta Ren Ng professzor a BBC Radio 4-nek
A színek érzékelése a retinában háromféle csapsejten (S, M, L) keresztül történik, amelyek különböző hullámhosszúságú fényre reagálnak. Általában több csap együttes aktivációja eredményezi az ismert színek észlelését. A mostani eljárással azonban kizárólag az M-csapokat ingerelték, így eddig soha nem tapasztalt színérzet jött létre.
Sokak szerint nem valódi szín
A tudományos közösség egy része ugyanakkor óvatos az eredmény értelmezésével. Többen arra hívták fel a figyelmet, hogy az olo nem egy „valódi” szín, hanem az agyunk által létrehozott érzet, amely normális körülmények között nem jönne létre.
John Barbur professzor, a City St George’s, University of London látástudósa úgy véli, bár a kísérlet technológiai bravúr volt, a „új szín” létezése továbbra is „vita tárgya”.Mások szerint mindez inkább „értelmezés kérdése”, de Barbur professzor azt is megjegyezte: ha az L csapsejteket ingerlik, az emberek egy „mély vöröset” látnak – hasonlóan ahhoz, amit a tanulmányban tapasztaltak. A felfedezés a színvakság kutatásában új lehetőségeket nyithat meg, bár az olo észlelhetősége továbbra is technikai feltételekhez kötött.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)