Tankötelezettség 2025: itt van minden, amit tudni kell
A tankötelezettség 2025-ben is érvényben van, mutatjuk, mit kell róla tudni a szülőknek.
Az elmúlt évtizedekben sokat változott a tankötelezettség, és az időtartama is sokszor módosult. A 2011-es köznevelési törvény értelmében, jelenleg a diákoknak 16 éves korukig kötelező iskolába járniuk, ám rendelkezés van arról is, hogy pontosan mikor kell elkezdeni a tanulónak az iskolát, és milyen indokkal kérhető, hogy egy gyermek plusz egy évet maradhasson az óvodában, derül ki a Pénzcentrum cikkéből.
Így változott a tankötelezettség Magyarországon
A lap is emlékeztet arra, hogy Magyarországon a tankötelezettség hosszú múltra tekint vissza, gyökerei Mária Terézia koráig nyúlnak vissza, az általános népoktatást Eötvös József törvénye (1868) alapozta meg. A bevezetett törvény elsődleges célja az volt, hogy felszámolják vele az írástudatlanságot. Eleinte 6 és 12 éves korukig jártak a gyerekek iskolába, 1913-ra már a tankötelezett korú gyermekek 93%-a járt iskolába.
Az 1940-es években nagy átalakuláson esett át a magyar oktatási rendszer, mivel 1929-re Klebelsberg Kunó elkészítette a nyolcosztályos népiskolák felállításáról szóló törvényjavaslatát. Onnantól kezdve 6 év népiskolai és 2 év mezőgazdasági népiskolai oktatást tettek kötelezővé, ezt követően a 9. évben pedig gyakorlati gazdasági képzés következett.
Jelenleg ezek a szabályok érvényesek
A tankötelezettség időtartama az évtizedek során többször módosult, volt már 12, 14, 16 és 18 éves korig is kötelező az iskolába járás. 2025-ben újra a 16 éves korhatár van érvényben, a 2011-es köznevelési törvény értelmében. Ez a törvény összegzi az iskolai és az óvodai tankötelezettség szabályait.
A gyermek 3 éves korától óvodaköteles, egészen az iskolakezdésig. Ez alól szülői kérvényre lehet felmentést kapni, ha a szakértői szerv engedélyezi a +1 év óvodai nevelést. Az óvoda esetében a gyermeknek legalább napi 4 órát kell az intézményben töltenie. A gyerek abban az évben válik tankötelessé, amelyben augusztus 31-ig betölti a 6. életévét. A kötelezettség a tanév végéig tart, amelyben a tanuló a 16. életévét betölti. Szülői kérvényre lehetőség van a korábbi iskolakezdésre is.
A tankötelezettség halasztására irányuló kérelmeket az Oktatási Hivatalhoz kell benyújtani, jellemzően január közepéig, elektronikus úton vagy postai formában. A 2025/26-os tanévre például azok a gyermekek érintettek, akik 2019. szeptember 1. és 2020. augusztus 31. között születtek.
A tankötelezettség addig a tanévnek a végéig tart, amíg a tanuló betölti a 16. életévét. Vagyis jelenleg a tankötelezettség 6-tól 16 éves korig tart Magyarországon, a szülő külön kérésére a gyermek egy évvel korábban is megkezdheti az iskolát. A sajátos nevelési igényű (SNI) tanulók tankötelezettsége meghosszabbítható egészen a 23. életév betöltéséig, a szakértői bizottság véleménye alapján. Minden kérelmet az Oktatási Hivatal bírál el, legyen szó óvodai felmentésről, iskolakezdés halasztásáról vagy előrehozataláról. Az ügyintézés Ügyfélkapu+ vagy Digitális Állampolgárság regisztrációval is történhet.
(Kiemelt kép: Pixabay)