Ön tudja, mennyit kell ennie 60 év felett? A válasz meglepő
Időskorban a szervezet energiaigénye csökken, azonban a tápanyagok minősége és mennyisége továbbra is kulcsfontosságú az egészség megőrzéséhez. Mutatjuk, mennyit kell ennie, hogy egészséges maradjon!
A Merőkanál.hu cikke szerint 60 év felett az energiaszükséglet az aktivitási szinttől függően változik. Mozgásszegény életmód esetén alacsonyabb, míg aktív életmód mellett magasabb energia bevitelre van szükség. Fontos, hogy az energiaigényt megfelelő minőségű ételekkel fedezzük, kerülve a tápanyagban szegény, de kalóriadús ételeket. Az időskori étkezés az egészségmegőrzés kulcsa. Mutatjuk, hogy ideális esetben mennyit kell ennie, ha a szépkorba lépett.
Az energiaegyensúly megőrzése az időskori étkezés segítségével
Az ideális testsúly fenntartásához elengedhetetlen az energiaegyensúly, vagyis az elfogyasztott és a felhasznált energia közötti harmónia. A túl alacsony energiabevitel alultápláltsághoz, míg a túl magas bevitel túlsúlyhoz és különböző egészségügyi problémákhoz vezethet.
Könnyű fizikai tevékenységek mellett alacsonyabb kalóriabevitel ajánlott. Napi 30 perc séta vagy hasonló aktivitás mellett közepes kalóriabevitel szükséges. Napi 1 óra mérsékelt tempójú gyaloglás vagy hasonló aktivitás mellett magasabb kalóriabevitel indokolt.
Konkrét számokra váltva a szabályokat: a férfiak számára 60-69 év között mozgásszegény életmód esetén 2000 kcal, mérsékelten aktív életmód esetén 2300 kcal, aktív életmód esetén 2600 kcal az ideális energiabevitel.
A 60-69 év közötti nők mozgásszegény életmód esetén 1600 kcal, mérsékelten aktív életmód esetén 1900 kcal, aktív életmód esetén 2100 kcal az ideális energiabevitel.
A 70 év feletti férfiak mozgásszegény életmód esetén 1900 kcal, mérsékelten aktív életmód esetén 2200 kcal, aktív életmód esetén 2700 kcal az ideális energiabevitel.
A 70 év feletti nők mozgásszegény életmód esetén 1600 kcal, mérsékelten aktív életmód esetén 1800 kcal, aktív életmód esetén 2000 kcal az ideális energiabevitel.
A cikk hangsúlyozza, hogy az energiaigény egyénenként eltérő, ezért érdemes dietetikus segítségét kérni az egyéni szükségletek meghatározásához. Emellett fontos a rendszeres testmozgás, a megfelelő alvás és a kiegyensúlyozott életmód fenntartása az egészség megőrzése érdekében.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)