Hírek a 4. oldalra (Április 6.)

2017. április 4., 10:07

Szerző:

Terror

Hivatalos közlés szerint tizenegy, más információk szerint tizennégy ember meghalt, húszan megsebesültek a szentpétervári metrón elkövetett robbantásos merényletben. A bomba valószínűleg útközben, a szerelvény egyik vagonjában robbant fel. A helyszínen talált maradványok azt a verziót támasztják alá, hogy a robbantást öngyilkos merénylő követte el. Az illetékesek szerint egy 23 éves, Közép-Ázsiából származó férfi a merénylő, aki kapcsolatban állhatott szélsőséges iszlamista csoportokkal.

Dezinformálás

Oroszpropaganda- és dezinformációellenes nyilatkozatot fogadott el az Európai Néppárt Máltán tartott minapi konferenciáján, amelyen Orbán Viktor is részt vett. A pártszövetség szerint „az Európa-ellenes erőknek nyújtott támogatás aláássa az európai projektet és a transzatlanti együttműködést egyaránt, illetve általánosságban a nyugati demokráciákat is”. A nyilatkozatról és annak elfogadásáról a magyar kormánypárti sajtó nem adott tájékoztatást.

Reklámadó

A Fidesz kérésére egyelőre lekerült a napirendről a reklámadóról szóló törvény módosítása. A tervek szerint csaknem duplájára, az eddigi 5,3-ról 9 százalékra emelkedne a reklámadó mértéke június elsejétől. A módosítás egyik fontos eleme, hogy százmillió forintos bevétel alatt nem nullaszázalékos adókulcs, hanem adómentesség vonatkozna a cégekre, amire az EU-s szabályok lehetőséget adnak. A változtatás már nemcsak a több tízmilliárd forint árbevételű kereskedelmi tévéket, hanem a piac túlnyomó részét érintené.

Eltűnt hallgatók

A tavalyi 111 ezerről idén 105 ezerre csökkent a felsőoktatásba jelentkező diákok száma. A kormány egyelőre nem reagált a szomorú adatra, ám az biztos, az óriási esést nem magyarázza a demográfiai trend. A legnagyobb vesztes a gödöllői Szent István Egyetem, a budapesti Gazdasági Egyetem, de érzékenyen érinti a csökkenés a Szegedi Tudományegyetemet és a Kaposvári Egyetemet is. A képzési formákat tekintve a hatezer hallgató elsősorban az államilag finanszírozott helyekről tűnt el. Mivel az egyetemek az államtól a hallgatók száma alapján számolt támogatást kapnak, a létszámcsökkenés érzékenyen érinti majd a költségvetésüket.

Szegénység

Négy magyar régió is bekerült az unió legszegényebbjei közé az Eurostat 2015-ös adatai alapján, amelyet az Európai Bizottság az uniós régiók legutóbbi fejlettségi statisztikái alapján tett közzé. A 263 régió közül a legrosszabb húszban található Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Dél-Dunántúl és Dél-Alföld, igaz, a négyből három térség elmozdult a két évvel ezelőtti helyezéséhez képest. Az ország legfejlettebb régiója a Budapestet is magában foglaló Közép-Magyarország.

Nem közösködnek

Nem támogatja a Momentum az LMP népszavazási kezdeményezését sem Paks II., sem a Városliget ügyében, mert azt nem tartja hatékony eszköznek. Úgy vélik, a referendum nem tudná megakadályozni egyik projektet sem. Bár korábban a Paks II.-ről szóló népszavazást támogathatónak nevezte a Momentum, most úgy látják: „az LMP kérdései nem konkrétan Paks II.-ről szólnak”. A zöldpárt válaszul közölte: sajnálja, hogy a pártérdek és nem a nemzeti érdek vezérli a Momentumot.

Konzultáció

Elindult az Állítsuk meg Brüsszelt! elnevezésű nemzeti konzultáció, az első kérdőívek meg is érkeztek a háztartásokba. A konzultáción hat kérdést tesznek fel a rezsicsökkentésről, a munkahely-teremtési támogatás megtartásáról, a migránsok beengedéséről, az adócsökkentésről szóló szabad rendelkezésről, a nemzetközi szervezetek és fizetett aktivistacsoportok átláthatóságáról. Az akció közel nettó egymilliárd forintba kerül.

Sztrájk

Sztrájkot hirdettek a reprezentatív BKV-szakszervezetek húsvét utánra. Az egyik héten három-, a következő héten ötnaposra tervezett két munkabeszüntetést azzal indokolták, hogy a BKV vezetése február óta nem adott érdemi választ az idei és a következő két évre szóló, összesen harmincszázalékos bérfejlesztési követelésükre.