Tegyen sót a hűtőbe és csoda történik

Erre biztosan nem gondolt volna.

2024. augusztus 13., 13:00

Szerző:

A húst, a sajtot és a különböző zöldségeket is hűvös helyen kell tárolni, hogy hosszabb ideig frissek maradjanak. Más élelmiszerek, például fűszerek, olaj vagy méz gond nélkül tárolhatók a konyhaszekrényben, még akkor is, ha nem feltétlenül oda valók. A só is ilyen, mindazonáltal hasznos lehet, ha egy csészével teszünk a hűtőbe is.

A sót egykor "fehér aranyként" ismerték, és néha még a valódi aranynál is értékesebb és drágább volt.

„A középkorban és az újkor kezdetén ugyanis a só ritka és értékes árucikk volt. Mára az egykori luxustermékből tömegáru lett, a hasznos tulajdonságai azonban megmaradtak"

- írja a twn.hu.

Felszívja a vizet

Általánosan ismert, hogy a só eltávolítja és magába szívja a nedvességet. Ezt a tulajdonságát a hűtőszekrényben is hasznosíthatjuk. Ehhez nem kell más tenned, mint egy tál sót a hűtőben tárolt zöldségek mellé - például a zöldségrekeszbe. Az eredmény: a zöldségek sokkal tovább maradnak frissek és ropogósak. A legjobb, ha körülbelül háromhetente cseréled le ezt a sót.

Miért éppen só?

A választ egyszerű: a só képes a sejtekből vizet kivonni, ami a kristályszerkezetének köszönhető. A kémiai vegyület kationokból és anionokból áll. Ezek poláris kötéssel kapcsolódnak egymáshoz, azaz egy rácsszerkezetben helyezkednek el. A só ezen a felületen viszonylag sok kötést tud kialakítani.

Mivel a víz is egy oxigénatom és két hidrogénatom közötti poláris kötésből áll, így sókristály pozitív és negatív töltésű ionjai könnyen kötődnek a negatív és pozitív töltésű vízmolekulákkal. A sórács feloldódik, így további vegyületek képződhetnek. Emiatt a sót hidrofilnek vagy vízkedvelőnek is nevezik.

Sokan szidják, de igazi csodaszer

A sóval kapcsolatos hírek általában arról szólnak, hogy túlságosan sokat fogyasztunk belőle, azonban a sónak nagyon fontos szerepe van az egészségünk megőrzésében. Nemcsak azért, mert az ételeink egyik legfontosabb ízesítője, de lényeges szerepe van például a vérnyomás egyensúlyban tartásában is.

Kis mennyiségben tehát szükséges a szervezetünk megfelelő működéséhez, de ehhez általában elegendő az élelmiszerekben található természetes só is. Azonban a sót egyéb módokon is felhasználhatjuk az egészségünk megőrzéséhez és a betegségek elleni küzdelemhez.

Már a 12. században is írtak róla

A sónak a többi között antibakteriális, gyulladáscsökkentő és nyákoldó hatást tulajdonítanak. A sóval való kezelés több száz éve létezik, az első feljegyzések a 12. századból származnak róla: szerzetesek természetes sóbarlangokat használtak arra, hogy légúti betegségeket gyógyítsanak, illetve a krónikus légzőszervi betegek, például asztmások állapotán javítsanak.

Kutatások szerint a sóval való gyógyítás jótékony hatással lehet a légúti betegségben szenvedőkre, például azokra, akik asztmában, krónikus bronchitisben, sinusitisben, COPD-ben, cisztás fibrózisban, szénanáthában szenvednek, vagy krónikus fülgyulladással küzdenek.

A só külsőleg alkalmazva gyógyító hatással bír a pattanásos, ekcémás, neurodermatitiszes vagy pszoriázisos betegek bőrére is. A só emellett energetizáló, regeneráló és erősítő hatással bír, így a haloterápiás kezelés csökkentheti a stressz, a krónikus fejfájás , az enyhe mértékű depresszió, a letargia vagy a hangulatzavarok tüneteit.

(Fotó: Yang Jianfeng / ImagineChina / Imaginechina via AFP)