Diéta: ennek a személyiségtípusnak a legnehezebb a fogyókúra betartása

Dr. Daniel G. Amen szerint ideje elfelejteni a kalóriaszámlálást vagy a vércsoport alapján kialakított étrendet, ugyanis a személyiségtípus határozza meg, hogy képesek vagyunk-e leadni a kilókat, betartani a diéta szabályait, vagy sem.

2024. október 25., 12:59

Szerző:

Daniel G. Amen idegtudós szerint a fogyókúrázók az idejüket és az energiájukat pocsékolják azokkal a fogyókúrákkal, amelyek egyszerűen sosem fognak beválni – mégpedig azért nem, mert genetikailag képtelenek arra, hogy kitartsanak e programok mellett – írta meg a Házipatika. A diéta vagy az edzéstervek helyett Dr. Amen azt javasolja, hogy az önismeretnek szenteljünk több időt.

A túlevő személyiségtípusok nem tudják tartani a diéta szigorú szabályait

A Dalily Mail cikke szerint Dr. Amen öt kategóriába sorolja a túlevőket: kényszeres túlevők, impulzív túlevők, kényszeres-impulzív túlevők, bánatos vagy érzelmi túlevők, illetve szorongásos túlevők. Kutatásai szerint mindegyik csoportnak kerülnie kell bizonyos élelmiszereket, másokból pedig többet kell fogyasztaniuk ahhoz, hogy valóban lefogyjanak. A legtöbb fogyókúra éppen azért nem működik, mert általános megközelítést alkalmaznak, amely állítólag mindenkire egyaránt passzol, Dr. Amen azonban cáfolja ezt.

A kényszeres evők

A kényszeres evők gondolatai gyakran rugóznak egy témán, rosszul viselik a változásokat, hajlamosak lehetnek depresszióra, csak egy bizonyos módon szeretnek elvégezni dolgokat. Esetükben a magas fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú diéta nem szerencsés, mert az a fókuszt egy élelmiszertípusra helyezi, fokozva ezzel a kényszeresség hajlamát. Dr. Amen szerint, ha ebbe a személyiségtípusba tartozik, több összetett szénhidrátot – édesburgonyát, zabpelyhet és más lassabban felszívódó élelmiszert – kell fogyasztania. Ezek az élelmiszerek segítik a szerotonintermelést, javítják a hangulatot, segítenek ellazulni.

Az impulzív evők 


Az impulzív evők esetében éppen az összetett szénhidrátok rontják a fogyókúra sikerét, mert személyiségükből adódóan nem képesek ellenőrzésük alatt tartani a bevitt élelmiszer-mennyiséget. Jellemezően szenvedélyes emberek, akiknél ez a táplálkozásban is megmutatkozik. Esetükben az olyan táplálékok fogyasztása ajánlott, mint a szárnyashúsok vagy a zab. Ezek az élelmiszerek növelik az agyban a dopaminszintet, illetve fokozzák a koncentrációs képességet.


A kényszeres-impulzív evők

Az első két kategória keveréke a kényszeres-impulzív evők csoportja. Nekik érdemes a testmozgásra összpontosítani. Sportoljanak rendszeresen – legalább heti három alkalommal –, és lehetőleg valamilyen kardió mozgásformát válasszanak. Emellett fogyasszanak omega-3 zsírsavakban gazdag táplálékokat, például tengeri halakat, lenmagot, repce-, mogyoró- vagy szójaolajat. Ezek az élelmiszerek csillapítják a gyulladásos folyamatokat, megnyugtatják a szervezetet.

A szomorú vagy érzelmi evők

Ha a szomorúságát vagy éppen félelmeit gyakran orvosolja táplálkozással, ön minden bizonnyal érzelmi evő. Kerülnie kell a koffeint és az alkoholt, mert ezek nincsenek jó hatással a lelkiállapotára. Fogyasszon több glutaminban gazdag táplálékot, például lencsét, brokkolit, diót. Ez az aminosav segít abban, hogy megküzdjön a stresszhelyzetekkel.

Az ideges evők

Ha gyakran tapasztal izomfeszülést, rendszeres fejfájástól szenved, félénk személy, és erős szívdobogást tapasztal az ismeretlen szituációkban, vélhetően az ideges típusba tartozik. Fogyasszon kevesebb állati eredetű fehérjét, egyél több teljes kiőrlésű gabonafélét, citrusféléket, spenótot, mandulát, diót. Ezek a táplálékok segítenek megnyugtatni az idegeit.

Priya Tew dietetikus azonban kissé szkeptikusan fogadta Dr. Amen elméletét. A szakértő ugyanis attól tart, hogy amikor az emberek szembesülnek a személyiségükkel, úgy érzik majd, érthető, miért nem sikerül lefogyniuk. Tew szerint félő, hogy sokan jó kifogást találnak majd az elméletben.

 

 

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: StockSnap via Pixabay)