Influenza: ezek a házi gyógymódok csillapítják legjobban a tüneteket
Az influenza gyorsan leveszi a lábáról az embert. Összegyűjtöttük, mely házi praktikák válnak be legjobban a vírussal szembeni harcban.
Az influenza egy fertőző légúti megbetegedés, amelyet az influenzavírusok okoznak. A Kék-Bolygó Alapítvány gyógyszerész segítségével gyűjtötte össze, melyek azok a házi praktikák, amikhez fordulhatunk, ha nem szeretnénk gyógyszerekhez fordulni
Ezek a természetes gyógymódok segítenek az influenza leküzdésében
Az influenza alábbi tünetei hirtelen jelentkezhetnek:
- láz: gyakran magas, 38°C feletti testhőmérséklet.
- izom- és ízületi fájdalmak: általános fájdalomérzet a testben.
- fejfájás: intenzív és tartós lehet.
- fáradtság: kimerültség és gyengeség érzése.
- száraz köhögés: irritáló, produktív köhögés nélkül.
- torokfájás: fájdalom és irritáció a torokban.
- orrdugulás vagy orrfolyás: az orrnyálkahártya duzzanata vagy fokozott váladékozás.
Az influenza kezelése elsősorban a tünetek enyhítésére és a szervezet támogatására irányul.
Amit tehetünk:
Pihenés: Az ágynyugalom segíti a szervezetet a vírus elleni küzdelemben és megelőzi a szövődményeket.
Folyadékpótlás: A megfelelő hidratálás elengedhetetlen, különösen láz esetén. Fogyasszon vizet, gyógyteákat vagy hígított gyümölcsleveket.
Gőzölés és inhalálás: A meleg, nedves levegő belélegzése enyhítheti az orrdugulást és a torokirritációt. Forraljon vizet, öntse egy tálba, hajoljon fölé egy törölközővel a fején, és lélegezze be a gőzt néhány percig. Ha tengeri sót ad a vízhez, a kórokozók számát is jelentősen csökkenti a szervezetében.
Amit ehetünk, ihatunk:
Méz és citrom: A méz természetes köhögéscsillapító, míg a citrom C-vitamin-tartalma támogatja az immunrendszert. Keverjen össze egy teáskanál mézet frissen facsart citromlével meleg vízben vagy gyógyteában.
Fokhagyma: A fokhagyma vírus- és baktériumölő tulajdonságokkal rendelkezik. Fogyassza nyersen vagy adja ételekhez az immunrendszer erősítése érdekében. Megfázás esetén csökkenti az orrdugulást, csillapítja a torokfájást és a köhögést is. Naponta egy gerezd fokhagyma nyersen vagy mézzel keverve csodákat tehet, de forró tejbe reszelve is hatásos.
Sós vizes gargalizálás: Egy teáskanál tengeri sót oldjon fel egy pohár meleg vízben, és gargalizáljon vele naponta többször. Ez segíthet a torokfájás enyhítésében és a fertőzés csökkentésében.
Gyömbértea: A gyömbér gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású és a lázat is csillapítja. Forrázzon le friss gyömbérszeleteket forró vízzel, hagyja állni néhány percig, majd fogyassza mézzel és citrommal ízesítve. Töményebb immunerősítőt is készíthet reszelt gyömbér, méz, citrom és fokhagyma kombinációjából. Ebből a keverékből akár mindennap elfogyaszthat egy kis kanállal.
Fahéj: a finom illatú fűszer a vércukorszintet is kordában tarthatja, emellett jó emésztést ígér, valamint baktériumölő és fertőtlenítő hatású. A fahéjtea megfázásos tünetekre is kiváló. Ha egy nagyobb citrom levét összekeveri egy fél kávéskanál fahéjjal és egy nagy evőkanál mézzel, szintén csodás gyógyszert kap.
Hársfavirágzat: igazi megfázásos „mindenes”, ugyanis hurutoldó, köhögéscsillapító és gyulladáscsökkentő is. Emellett izzasztó hatású, és a torokgyulladást is enyhíti. A tea a növény forrázása után negyed órával fogyasztható, de a hársfavirág méze is remek a megfázásos megbetegedésekre.
Csipkebogyó: magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően a házi patika elmaradhatatlan alkotóeleme. Csillapítja a megfázás és az influenza tüneteit, de megelőzésre is használhatja, ebben az esetben heti 3-4 alkalommal fogyassza! Áztasson egy marék megtisztított csipkebogyót 2 deci vízbe, hagyja egy éjszakán át a hűtőben, és adja a teájához fogyasztás előtt!
Homoktövis: magas C-vitamin-tartalma mellett remek hatással van az immunrendszerre. A kis sárga bogyók otthonául szolgáló bokrok egy ökológiai kertben is jó szolgálatot tesznek.
Orvosi ziliz gyökere és hajtása: köhögéscsillapító és a száj, a garat megbetegedéseire remek növény. Elsősorban étrend-kiegészítőkben találkozhat vele.
Izlandi zuzmó: a gombák és az algák szimbiózisa ez a növény. Antibakteriális hatású, hathatós megoldás légúti problémákra, kaparós torokra vagy náthára is.
Lándzsás útifű: a belőle készült szirup baktériumölő, ráadásul remek köhögéscsillapító.
Bodzavirágzat: a finom illatú virág izzasztó, így meghűléses panaszokra kiváló megoldás. Öt perc áztatás elegendő neki, de rekedtség esetén gargalizálni is érdemes vele.
Kakukkfű: köptető és gyulladáscsökkentő hatású, teaként és gargalizálásra is jó megoldás.
Mályva: csökkenti a tüdő, a hörgők, a hangszálak és a mandula gyulladását, valamint segít a köhögés elmulasztásában.
Kamilla: a gyerekkorunkból ismert jolly joker, a kamilla megfázásra tökéletes, a légúti hurut ellenszere, enyhíti a rekedtséget, és az egész szervezetre jótékonyan hat. Forrázást követően 10 percig hagyja állni, majd mézzel ízesítve fogyassza! Inhaláláshoz is kiváló.
Bár ezek a házi gyógymódok enyhíthetik az influenza tüneteit, a betegség súlyosságától és az egyéni egészségi állapottól függően orvosi konzultáció is szükséges lehet. Azt is fontos tudni, hogy egyes gyógyszerek és gyógynövények nem szedhetők együtt, ugyanis kölcsönhatásba léphetnek egymással. Ha van állandóan szedett gyógyszere, mindenképpen konzultáljon az orvosával, mielőtt a házi gyógymódokhoz fordul!
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: CHASSENET / BSIP via AFP)