Jön a 4 napos munkahét, itt vezethetik be elsőként
Bár már Magyarországon is vannak törekvések a 4 napos munkahétre, az egyik európai országban éveken belül ez lehet az általános.
Egyre gyakrabban kísérleteznek az egyes vállalatok azzal, hogy próbaként bevezetik a 4 napos munkahetet. Magyarországon is volt erre törekvés, 2022-ben a Telekom döntött úgy, hogy pilot verziót indítanak el. Végül a cég úgy döntött, marad az 5 napos munkahét. Az egyik európai országban azonban hamarosan ez lehet az általános, olvasható a Pénzcentrum cikkében.
Általánossá válhat a 4 napos munkahét
Egyre valószínűbb, hogy 2030-ra a négynapos munkahét válik általánossá az Egyesült Királyságban, derül ki az Owl Labs legfrissebb felméréséből, melyet az IT Pro közölt. A hibrid munkavégzéssel foglalkozó vállalat kutatása szerint a megkérdezett brit munkavállalók 83%-a úgy véli, hogy a rövidebb munkahét széles körben el fog terjedni, különösen a fiatalabb generációk körében, ahol ez az arány 90%-ra emelkedik.
A felmérés hátterében az a trend áll, hogy több cég visszatérne a pandémia előtti irodai munkavégzéshez, teljes ötnapos jelenléttel. Azonban ezek az elvárások a tehetségek elvándorlását eredményezhetik: a szigorú munkarendet tapasztaló alkalmazottak 80%-a álláskeresésbe kezdett.
Az alkalmazottak 40%-a elismerte, hogy csak a minimumot teljesíti munkahelyén, míg 27% szándékosan foglal le időt naptárában, hogy elkerülje a felesleges megbeszéléseket. A megkérdezettek többsége szerint a rugalmas munkavégzés – ideértve a négynapos munkahetet is – hatékonyabb és fenntarthatóbb megközelítés, mint a hagyományos ötnapos irodai modell.
Frank Weishaupt, az Owl Labs vezérigazgatója hangsúlyozta: „A több ledolgozott óra nem egyenlő nagyobb termelékenységgel. Nem az a fontos, hol végzik a munkát az emberek, hanem hogy mennyire hatékonyan.” A felmérés szerint a vállalatok közel fele (48%) már kínál valamilyen formában négynapos munkahetet – legyen szó valódi négynapos modellről, csökkentett bérezésről, vagy hosszabb munkanapokról a hét többi részében.
Ezek lehetnek az előnyök és a hátrányok
A négynapos hét előnyeit háromnegyedük a jobb munka–magánélet egyensúlyban, a személyes fejlődésre szánt idő növekedésében és a munkahelyi elégedettség javulásában látja. Kétharmaduk szerint pedig négy nap alatt ugyanannyit tudnának teljesíteni, mint öt alatt.
A válaszadók ugyanakkor aggályokat is megfogalmaztak: 60% szerint a rövidebb hét hosszabb napi munkaidőhöz vezethet, 38% pedig attól tart, hogy ez ronthatja az ügyfélszolgálati színvonalat.
A négynapos munkahéttel kapcsolatos kísérletek és kampányok már eddig is több mint 200 brit céghez vezettek be ilyen modellt, és a tendencia alapján ez a munkarend valóban dominánssá válhat az évtized végére.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)