Rózsaszínné változott a csapvíz ebben a városban, ez az oka

Meglepő színűre változott a csapvíz az egyik amerikai városban.

2025. május 16., 15:01

Szerző:

Többször is beszámolt arról a 168.hu, ha valamelyik településen szennyezett víz folyt a csapból. Az Amerikai Egyesült Államokban most meglepő dologgal szembesültek az emberek, mivel az egyik városban rózsaszínné vált a csapvíz, írta meg a 24.hu.

Ezért lett rózsaszín a csapvíz

Furcsa és aggasztó jelenség rázta meg az iowai Kimballton lakóit: rózsaszínű víz kezdett folyni a csapokból, emiatt a több mint kétszáz fős közösség kénytelen volt palackos vízre váltani – számolt be róla egy helyi hírcsatorna. A város vezetése közölte, hogy a probléma a víztorony szűrőrendszerének meghibásodása miatt alakult ki. Bár a Természeti Erőforrások Minisztériuma szerint a víz fürdésre alkalmas, sokan óvatosak, és inkább kivárják, míg helyreáll a megszokott vízminőség.

A hatóságok megkezdték a hiba elhárítását, de azt jelezték, hogy a megoldás időbe telhet. Addig is a helyiek a városházán vehetik át a Hy-Vee üzletlánc által adományozott palackos vizet. Egy helyi lakos, Paul Christensen azt mondta, az eset rávilágított arra, milyen természetesnek vesszük a csapvíz használatát, és csak most döbbennek rá sokan, milyen jelentős mennyiséget fogyasztanak nap mint nap. A rózsaszín víz látványa ugyan elsőre inkább bizarr, mint veszélyes, de a város mindent megtesz annak érdekében, hogy mielőbb visszatérhessenek a megszokott, biztonságos vízellátáshoz.

Magyarországon sok településen ihatatlan a csapvíz

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) friss adatai szerint 137 magyar településen nem felel meg a csapvíz minősége az egészségügyi előírásoknak. Ebből 110 településen bakteriológiai okok, 27 helyen pedig kémiai szennyezettség miatt kifogásolták a vizet – ez utóbbi esetben a víz még tisztálkodásra sem javasolt.

A legsúlyosabban érintett települések közé tartozik többek között a Csongrád-Csanád megyei Csanádpalota, Ferencszállás, Földeák, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Jánoshida, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Cégénydányád, Gemzse, Gyügye, Ilk és Kisléta. Emellett további 1126 településen kifogásolták a víz érzékszervi minőségét, vagyis bár egészségkárosító hatása nincs bizonyítva, a csapvíz kellemetlen szagú vagy ízű. Ezzel Magyarország településeinek harmada érintett valamilyen mértékben a problémában.

A háttérben leggyakrabban elavult ivóvíz-infrastruktúra áll: a hálózatok több évtizedesek, sok esetben felújítás nélkül működnek. A régi csőhálózatokon szivárgások és szennyeződések gyakoriak, a vízben pedig coliform baktériumok szaporodhatnak el, amelyek gyomor- és bélrendszeri betegségeket okozhatnak. Ezek kiemelten veszélyesek lehetnek a gyermekek és idősek számára.

A probléma nem kizárólag vidéki vagy elnéptelenedő régiókat érint: a nagyvárosok agglomerációjában is egyre gyakoribb, ahol a 2010-es évek kiköltözési hulláma miatt megnövekedett lakosság túlterheli a vízhálózatot, amelyet korábban kisebb igénybevételre terveztek. Szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy a csapvíz elkerülése ördögi körhöz vezet: minél kevesebb vizet fogyasztanak, annál tovább pang a víz a csövekben, ami még inkább elősegíti a baktériumok elszaporodását, különösen a nyári melegben.

Az NNGYK szerint azokon a településeken, ahol kémiai vagy bakteriológiai kifogás áll fenn, a csapvíz fogyasztása kifejezetten veszélyes, és palackozott vagy más biztonságos vízforrást ajánlanak a lakosságnak. A probléma súlyossága rávilágít arra, hogy sürgős infrastruktúrafejlesztésre van szükség a biztonságos ivóvízellátás érdekében.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)