Tamás Ervin: Na és

2017. szeptember 25., 07:54

Szerző:

Martonyi János összeomlott, amikor közölték vele, hogy a baltás gyilkost kiadták Azerbajdzsánnak. Vagy a vállát rándította? Remegő kézzel a telefonjáért kapott? Esetleg régóta sejtette-érezte, hogy fogy a levegő körülötte, új a darab, új a szerep, amelyhez ő már nem passzol? Hol érte a hír? Érettségi találkozón, Szegeden, ahonnan mobiljával órákra a folyosóra szorult? Külföldön, diplomaták társaságában? Otthon, papucsban? Rettenetes lehetett, vagy az évek alatt a kitinpáncél jóval nagyobbra nő annál, mint hogy egy ekkora csúfság lyukat üssön rajta?

Ne legyünk naivak, sok mindent el kell viselnie egy politikusnak ahhoz, hogy a magaslatokig kapaszkodjon, s még többet, hogy meg is maradjon,

a lefelé tartó pályaív kezdetekor pedig nem tanácsosak a hirtelen mozdulatok. Bizonyára nehéz kiszámítani, hogy mikor elég. Mikor kell nem a székről, pusztán a rangról lefordulni. Mindenki mást és máskor érez, mindenki mással áltatja magát – legtöbbször azzal, hogy környezete képes megkülönböztetni őt a többiektől akkor is, ha ki sem látszik a masszából. Különben is, a szűkebb körben ejtett néhány megjegyzés, fél mondat egy interjúból, kiszólás egy előadásból a beavatottak számára jelzi azt a leheletfinom elhatárolódást, ami majd adott esetben rehabilitálhatja a keményebb kiállás hiányát.

Fotó: MTI/AP/Aziz Karimov

Már csak azért is, mert a kollégák többsége hasonló cipőben jár. Bírják és kibírják, ahogy távolodnak önmaguktól, eszményeiktől, ahogy sorban adják fel azokat a normákat, amelyekhez tartani akarták magukat, amelyeket zsinórmértékként határoztak meg érvényesülésük küszöbén. Kacskaringós út vezet az arcvesztéshez, sokszor csak a végállomás leltáránál lesz szembetűnő a különbség – onnan nézve válik brutálissá. A folyamat szakaszai is csak utólag regisztrálhatók, hiszen mentőkörülmények serege simítja elfogadhatóvá a lépéseket. A kiábrándultságtól hosszú út vezet a szakításig, gyakorta előzi meg ezt a leváltás.

A hatalomtól távolabb, a túlsó parton persze kevesebb az empátia és nagyobb, kérlelhetetlenebb a szigor, különösen azokkal szemben, akik szakmájukban vitték valamire, s ebből a presztízsből és egzisztenciából teli zsákból megy a termény pocsékba. Sokak számára felfoghatatlan, hogy a politikába keveredett pályatársakat

miféle plusz rang, befolyás, pénz, társaság vonzza mágnesként különböző hitványságokba, megalkuvásokba, mi ragasztja bele őket oly erősen a különböző bársonyszékekbe, hogy józan ítélőképességüket, tartásukat eltemetve teljes gőzzel képviseljék a képviselhetetlent.

A túlcsorduló becsvágy? Talán félnek a kiközösítéstől, a politikai magánytól, bársonyszékük észrevétlenül ringlispíllé alakul, ahonnét menet közben nincs kiszállás? Vajon a tekintélyes szakmai múlttal bíró Trócsányi vagy Palkovics úr árnyalja-e széttárt karral a mikrofonok előtti sánta kinyilatkozatásait egykori kollégáinak? Vagy azok tárják szét csodálkozva karjukat, hogy nem értik a változást? Be lehet-e küldetéstudattal tömni a hit, a meggyőződés és a tettek között keletkező hézagokat? Akit érint, nyugtázza, de a politikai udvarért való áldozatának tudja be? Amely transzformálható egészen a nemzetért viselt felelősségig? Az „ógörög” sztereotip kibúvó persze ma is kéznél van: ha nem én volnék itt, rosszabb ülne a helyemre. Ő joviális se volna. Nálam a radír csak tisztázásra való, nem megsemmisítésre. Tartsatok becsben.

Tényleg. A rapid megoldások világában ez maga a szuverenitás. Mondogatjuk is, hogy „azért ő más… hozzá menj”. Holott.

A fiatalabbak szenvtelenül ugorják át az eléjük kerülő kelepcéket, hiszen előttük a beláthatatlan karrier, a hatalom igézete.

A minap az ügyvédcsaládból származó tehetséges új frakcióvezető az igazságtétel elmaradását bírálva lelkesen taposott bele a gázba és néhai Göncz Árpádba.

Legyinthetett talán, amikor azzal szembesítették, hogy annak idején azóta megőszült párttársai is a törvényjavaslat ellen szavaztak.

Na és?

Na és. Kellettünk, itt vagyunk.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.