Tamás Ervin: Mit tettek velünk?

2018. február 20., 08:02

Szerző:

Az, hogy mivé kerekedhet egy szimpla köszönet, amit nem személyesen rebegünk el a célszemélynek, a személyzetnek, hanem kiírjuk a Facebookra, példázza az alábbi eset. Ehhez persze nem elég az internet megannyi jótéteménye és átka, szükséges hozzá egy cseppnyi ország kettészakítottsága is, pattanásig feszült idegrendszere, eltorzult reflexe és a begyepesedett klisékből azonmód kinövő gyanúk, sánta elméletecskék.

Szóval mindössze annyi történt, hogy valaki úgy ítélte meg, hogy a sok rossz kórházi élmény mellé odabiggyeszt egy jót. Nem elég, hogy az ominózus egészségügyi intézményben kedvesek voltak vele, de még meg is gyógyították. Ám éppen azzal nem szembesült a szerencsétlen, hogy az előző napon címlapra került egy hír, miszerint feladatul adták a kórházvezetőknek, hogy központi alegységüknek naponta számoljanak be egy-két előremutató, örömteli tényről, eseményről, hogy a központ eljuttassa ezeket a sajtóhoz, a nagyközönséghez. A közvélemény imígyen nem csupán a fertőzésekről, leterhelt nővérekről, folyosón magukra hagyott betegekről és egyéb rémtörténetekről értesül, hanem a hazai egészségügy napos, egészséges oldaláról is. A Facebook-bejegyzés hamarosan betöltötte a hazai médiatér tekintélyes részét, a helyi lap olvasói levelet szerkesztett belőle, az ellenzéki orgánumok pedig jegyzetet, hogy íme, X. Y. az egykori munkáslevelezők lelkesedésével csatlakozott a felhíváshoz, s nincs messze az idő, amikor ezek a köszönetnyilvánítások elveszik majd a helyet a kritikáktól, a mostoha helyzet tárgyilagos bemutatásától.

Magyarul ellep mindent a jó hírek fake news zápora. Nem elég, hogy kormánypárti aktivisták százai gyártják szakmányban a félelemkeltő rágalmakat, ocsmány személyeskedésbe csapó álhíreket, hamis, egyoldalúan adatolt, szikárnak hazudott tényeket, most még a dicséretekkel is manipulálni akarják a választópolgárt. Nem volna ebben semmi rendkívüli, benyomásaink sűrűn igazolják a feltételezést, hiszen amikor a kurzus kommunikációjáról beszélnek tudós politológusok, nem szalasztják el az alkalmat az elismerésre, hogy a hatalom profi módon végzi az agymosást.

X. Y. nyilván a Fidesz első fecskéje, aki a megbízást stréber módjára másnap már teljesítette. Csakhogy a történet magyaros gellert kapott, X. Y. polgártársunk ugyanis messze nem a jelenlegi hatalom híve. Villámcsapásként érte, hogy ismerősei, barátai meglepettségüknek adtak hangot eljárásával kapcsolatban, kétségbeesetten próbálta meggyőzni a jelentkezőket, hogy ő semmi mást nem akart, mint megköszönni a bánásmódot, a kezelést. Vicces szituáció, annyi szent.

De talán még így sem érdemelne betűt az eset, ha nem egészülne ki a kommentek hosszú sorával, amely nem a történet képtelenségére, szomorú röhejességünkre fókuszál, hanem ugyanazon a vágányon fut tovább, mint maga, a viszonyainkat akaratlanul is kipellengérező sztori. A reakciók hasonlóképpen szétválnak, semmi lazaság, humor, csak gyomorbajos fejtegetések, összeesküvés-elméletek, a történet kapcsán fölmerült kérdések védenek és támadnak. Döbbenetes, hogy a liberálisok mit meg nem engednek maguknak. Miért hírérték, hogy egy gyógyintézetben gyógyítanak? Ha nem X. Y., akkor ki juttatta el a hírt a megyei lapba? Az illető jobban tette volna, ha hálapénzt ad. Hogyan gyakoroljuk a szólásszabadságot, ha a minimális bizalom sincs meg egymás iránt? Már dicsérni sem lehet büntetlenül? Szégyellem, hogy ehhez a táborhoz tartozom. Végül kifakad maga a főszereplő: „Az egész napom rámegy arra, hogy bebizonyítsam, nem én vagyok a hülye.”

Tudom, hogy ilyenkor elkelne valami eszmei mondanivaló, útravaló az olvasónak, mihez kezdjen ezzel a jelentéktelennek tűnő esettel, de tőlem csak annyi telik, hogy nézzünk magunkba. Mit tettek velünk? 

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.