Nagy N. Péter: És a hajó dől

2018. március 30., 09:12

Szerző:

Az ellenzék számára a kormányváltás a cél, a Medián friss kutatási eredményei azonban a Fidesznél látják a biztos pártválasztók 54, a Jobbiknál a 16 százalékát. Ezt mostanában nem szokás így egybeszámolni, de tény, a kemény jobboldalnál van a hetven százalék. Ettől még történhet bármi, hiszen a Jobbik táborát taszíthatja annyira a Fidesz korrupt, harácsoló urizálása, hogy akár a baloldallal összefogva is szembefordul vele. Nem tudni, hogy döntenek, de a helyzet ettől még az, hogy oly mértékben billen jobbra a magyar politika, ami a hajózásban a felborulás veszélyével járna.

Stabilan ez a helyzet? Kopátsy Sándor, akit Matolcsy György mestereként tisztel, azt állítja, hogy Orbán jól mérte fel a magyar társadalom centrumát, ami ott van, ahol az Antall előtti MDF kereste.

Meglehet, hogy Ungváry Krisztiánnak van igaza, aki közvetlenül a 2010-es választás után fejtette ki, hogy rettenetes ugyan, ami a demokráciára következik, de legalább a modernizáció esélyt kap, azt ugyanis a magyarok csak a jobboldaltól fogadják el. Szerinte „a rendszerváltással felszabadult magyarok többsége először lassan, majd egyre határozottabban ráébredt, hogy a harmincas évek világát érzi igazán magáénak”.

Mindkét állítás nyomasztó a baloldali és a liberális ember számára. De életszerűek.

De vajon nem érvényes-e legalább ennyire az a gondolatmenet, amelyet a Nobel-díjas közgazdász, Paul Krugman tíz évvel ezelőtt megjelent, magyarul is kiadott A liberális lelkiismeret című könyvében ír le? E szerint Amerikában Franklin D. Roosevelt elnök, tehát a politika hozta létre a háború utáni erős középosztályt. A növekvő egyenlőséget, a kiegyensúlyozott közéletet. Ahogy évtizedek múltán a konzervatív visszacsapás is a politika felől indult el. Elterjedt vélemény szerint a technológiai fejlődés okozta a következő nagy változást, mert egyre inkább igényelte a képzett munkaerőt, kevésbé a képzetlent. Szakadékot teremtett a két csoport között. Krugman szerint azonban nem a gazdaság vagy a globalizáció, hanem a politika felől bomlott meg az egyensúly. A Republikánus pártot birtokba vette a radikálisan konzervatív áramlat, amely nekiment a New Deal társadalombiztosítási elkötelezettségének is, és kiszorította az egyenlőség gondolatát a hetvenes, de még inkább a nyolcvanas évek Amerikájából. Az okok bonyolultak, a következmények számunkra érdekesek:

a konzervatív hullám mindenek felettivé tette az uralkodó politikához való lojalitást, behozta a haveri elosztást. Alapítványok, intézetek, kiadók, újságok, tévék tolják a folyamatot. Ennek részeként egyre nagyobbak az egyenlőtlenségek, a társadalom egyes rétegei élesen szembekerültek egymással, a közbeszéd gyűlölködésbe fordult.

Ha a jelenségeket tekintjük, ez történt nálunk is. Ez a Fidesz-képlet.

Krugman logikája szerint ahogy a politika beletolta ebbe a helyzetbe az országot, úgy egy másik ki is hozhatja belőle.

Ha így van, a helyzet kevésbé mozdíthatatlan, mint a számok szerint látszik.

Gyakorlatilag viszont egyelőre alig változott valami 2014-hez képest. Masszív jobboldali fölényt mutatnak a közvélemény-kutatók. A változás, hogy a Jobbik leszakadni látszik a Fideszről. Így is

nehéz belátni, hogy parlamenti koalíciós kényszerben a Jobbik miért például az MSZP-t választaná a hozzá közelebb álló Fidesz helyett.

Első olvasatra nehéz lenne viszont még balról is megmondani, mi a baj a Jobbik programjával. Egy példa, de sok lehetne. Bérlakásépítési terveik szerint előbb harmadáron lehetne bérelni, majd a lakást hitellel megvenni. Egészében azonban nem arról van szó, hogy a választó elbambult és nem vette észre, mennyire polgárivá vált a Jobbik. Számukra ma sincsenek ugyanis problémák önmagukban, döntően az erősen kollektivista módon felfogott nemzeti szempontból értékelik a világot. E szerint akarnak visszaszerezni szuverenitáselemeket Brüsszeltől. Ezt a pártot legkönnyebben a Fidesz partnereként lehet elképzelni, még ha támogatói sok kérdésben a felmérések szerint közelebb állnak a baloldaliakhoz, és felvilágosodottabbak, mint a kormányzó párt hátországa.

Ebből a helyzetből kellene a Krugman-logika szerint mozgatható politikai rendszert a baloldalnak visszahúznia maga felé. Ahhoz, hogy ezt megtehesse, a most már többekben, például Karácsony Gergelyben és támogató körében megjelent politikai invenció és szenvedély mellett arra is szükség van, hogy számot vessenek a környezettel. Európában és Dél-Amerikában egyaránt szétforgácsolódik, erejét, de leginkább témáit veszti ugyanis a baloldal. Ami aligha jelenti azt, hogy az embereknek ne lenne szüksége rá vagy másra ebben a funkcióban. Csak épp nehezebb a dolguk, mint az elmúlt évtizedekben bármikor.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.