Nagy N. Péter: Csak jelek a falakon

2017. március 6., 08:45

Szerző:

A falakon már nincs közélet. Körbejártam Budapestet, bő kétszáz megállót busszal a külső részeken, amennyit csak tudtam belül, és csak elvétve találtam falfirkát, amely üzent volna. (Ettől persze lehet, hogy máshol vannak, de azt merem mondani: nem jellemző.) Kulcsszóírók jelentik be monogramjukkal, jeleikkel, hogy ott ők az urak, társaiknak üzennek, mi nem vagyunk fontosak. Megy azért még a küzdelem a Rókus-kápolna faláért, ott Simicska Lajosnak a miniszterelnökről adott kínos jellemrajzát most két József Attila-sor (Sziszegve sem szolgálok aljas, nyomorító hatalmakat) fedi, a volt főposta falán egy Ezt is loptátok, néhány Csenge, Editke, Soma és a szívek, a többi színes, formás jelbeszéd. Mint a legtöbb tetoválás. Csak a beavatottak értik.

Nem hiányzik a régi származástani mocskolódás, de azért elgondolkoztató, hogy sehol egy Torgyánkirály vagy az ellenkezője, bármi, aminek tartalma van, vagy legalább zenekarneve.

A sajtó válsága a falakon is? A csökkenő példányszám erő.

Forrás: belvaros.blogspot.hu

Valójában nemcsak a sajtó van válságban, hanem a nyilvánosság. Ezzel az értelem. És ezzel az erő kerül helyzetbe, melynek esszenciája a politikai hatalom. Oka van annak, hogy a legmarkánsabban erőpárti államok lépnek rá a legnagyobb lendülettel a sajtóra. Törökország börtönnel cenzúráz, Oroszország jórészt tulajdonviszonyokkal, de igen sok a gyanús halálos baleset is, Lengyelország és Magyarország csak a lapok, csatornák egzisztenciáját pusztítja, nem az újságírókat. A nép egyaránt adekvát információk nélkül marad. És így választ.

A nyilvános beszéd a világnak azokon a részein is halkul, erejét veszti, ahonnan az említett folyamatok jobban láthatók és jelezhetők.

A Reuters – Journalism, Media and Technology Trends and Prediction 2017 című, bizonyára a mi nyelvünkön is érthető című összegzése szerint a helyzet jellemzői: megszűnő, illetve immár csak online megjelenő újságok, mindkét formátumnál megszűnő állások, miközben egyre több politikus követi Donald Trumpot, és a közösségi médián keresztül közvetlenül tematizál. Olyan emberek tömegét és úgy éri el, hogy a racionális kontroll esélyei komoly mértékben csökkennek. A világ egyre kevésbé tudja ellenőrizni politikusait, hiszen bár többünkhöz eljutnak, mint korábban, de manipulációban biztosan jobbak, hatékonyabbak nálunk. A kontrollt pedig kikerülik. Fake news, harsogja Trump, és nem válaszol a CNN kérdéseire, majd maga követi el azt, amivel mást vádolt.

Nagyon keményen harcol az újságírószakma jobbik része azért, hogy hozzáférjen a valósághoz és kellően sok embernek meg is mutassa azt. A Full Fact nevű brit csapat arra vállalkozik, hogy sajtótájékoztatókkal egyidejűleg végezze el az ott elhangzottak tényszerű ellenőrzését, a francia Le Monde az olvasók rendelkezésére bocsátott egy keresőmotort kifejezetten azért, hogy ellenőrizhessék a politikusok állításait, és a szerkesztőségen belül külön is létrehozott hasonló céllal egy egységet. A Facebook és a Google – átérezve, hogy akaratlanul is nagy szerepük és felelősségük van az álhírek és a manipuláció terjesztésében, illetve a hagyományos újságírás háttérbe szorításában – a hamis hírek kiszűrésére alkalmas algoritmusok fejlesztését ígéri.

Csakhogy mindezek a demokráciák önvédelmi reflexeiből eredő mozgások. Nehezen boldogulnak majd az olyan ország kormányával, mint például a miénk, amely egyre kevésbé vallja magáénak e világ szabályait. Természetesnek gondolja, hogy a sajátjai számára osztja újra a nemzeti jövedelmet, fedje azokat a Vegyépszer, a Közgép vagy épp Mészáros Lőrinc vál­­lal­­ko­­zá­­sai­­nak neve, mert történelmileg számára ez így igazságos, és azt sem látja be, miért kellene tisztelnie a sajtószabadságot, amikor az újságírókat nem választja senki, őt magát viszont milliók.

Mit kezd majd a Facebook algoritmusa azzal, hogy Matolcsy György jegybankelnök bejelenti, a Quaestor-botrányt egy NATO-szövetséges szervezte (nem a 150 milliárdnyi hamis kötvény), hogy a kormány szerint Soros György indítja hozzánk a migránsokat, így hát bizonyára ő bombázza szét a szíriai városokat és ő áll az Iszlám Állam mögött is, vagy hogy állítsa be a Google a maga rendszerét arra, hogy a magyar állam kimentette a biztosítottak pénzét a magánnyugdíjpénztárakból, vagy hogy az olimpia megrendezése mögött nemzeti egység sorakozott mindaddig, amíg balról szét nem lőtték?

Nincs algoritmus, amely boldogulna ezekkel. Ide ember kell, aki visszakérdez. Újságíró. Is.

Ilyenkor még a falak is hiányoznak, ahova nem írnak semmi olvashatót. Táncsics Mihály például azt mondta egyik utolsó rabsága idején, hogy ott tűrhetően megvolt, mert megoldotta, hogy a börtön falára írjon, a rabtársa pedig tudott olvasni, megtanulta a szövegeket, s mert előbb szabadult, mint Táncsics, álnéven meg is tudta őket jelentetni. Írhattam, volt aki olvasta, mi kell ennél több?, kérdezte később Táncsics.

Szépen ugyan, de tévedett. Sokkal több kell.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.