Mátyás Győző: A régi-új világ

2016. december 4., 08:53

Szerző:

Nagy ideológiai diadal tárul párás tekintetünk elé, úgyszólván történelmi fordulat tanúi vagyunk: a liberalizmus szívében kés, a píszí nyakán kötél, s "mindannyiunknak jó esélye van látni az új világrendet".

pcÓ hogyne, tényleg, csak az a gond, hogy amit egyre több helyén a világnak valamiféle új rendként ünnepelnek, az nagyon is régi. Egyfajta demokráciakrízis és szabadságundor sokszor átélt következménye. Volt már ilyesmi, Erich Fromm egész könyvet szentelt a jelenségnek Menekülés a szabadság elől címmel, pszichológiai vetületét boncolgatva annak a folyamatnak, ahogy az intézmények iránti bizalmatlanság miliőjében a gátlástalan hatalom eredménnyel képes manipulálni az emberek alávetettség iránti vágyát.

Ma más a színpad, a díszlet, a jelmez, mások a szereplők, de a dráma kísértetiesen ismerős.

Persze a liberális demokrácia valóban válságban van. 2008 után világszerte rengeteg ember került kilátástalan egzisztenciális helyzetbe, még többeket kezdett fenyegetni a lecsúszás veszélye. Nekik sok jót nem tartogatott a liberális demokrácia.

Sokkal korábbról datálódik a szellemi-kulturális elsivárosodásának az a folyamata, ami az egész modell racionális megalapozottságát kezdte ki. Ami nem pusztán a magas kultúra leértékelődésével járt, hanem a demagógia, a politikai kuruzslás térhódításával is.

Ennek az antiintellektuális fordulatnak a csúcsa nyilván Donald Trump elnökké választása. Amit sokan a megoldásként éljeneznek, noha az inkább maga a probléma.

Mifelénk egyenesen a ledöfött píszi tetemének felmutatásával ünneplik a fordulatot, pláne, hogy Trump is belebonyolódott a témába, bár azért néha volt olyan érzése az embernek, hogy ő a political correctnesst új burrito márkának véli, amivel a mexikóiak sunyin le akarják nyomni Amerika büszkeségét, a McDonald’s-t.

Vicces, hogy éppen mifelénk triumfálnak a pc halálával, noha nálunk gyakorlatilag az égvilágon semmilyen hatást nem gyakorolt, az emberek nagy többsége még csak nem is hallott róla. Amúgy igen, a pc-nek olykor voltak nevetséges vadhajtásai, idióta túlzásai, egy vonása azonban biztosan nem volt, preskriptív jellege, vagyis az, amiről a Vezér beszél. De még ha lett is volna, az egész kezdeményezés mögött mégis csak valamiféle humanista egyenlősítő törekvés állt, a jogkiterjesztés igénye, az emberi méltóság tisztelete, a kisebbségek jogainak védelme. Az ártalmatlan igyekezet elleni zsigeri felzúdulás zavarba ejtő. A pc felett aratott győzelem meg mulatságos is lehetne, ha nem lenne ijesztő. Hiszen az a követelés látszik itt győzni, hogy végre korlátozás nélkül szidalmazhassuk a kisebbségeket, becsmérelhessük a gyengéket, a szegényeket, ünnepelhessük a tudatlanságot, lehessünk az előítéletek és rossz ösztöneink rabjai, azaz lehessünk „szabadon” szolgák. De hát ebben sincs új, megírta már Orwell, hogy „A SZABADSÁG: SZOLGASÁG; A TUDATLANSÁG: ERŐ”.

Ez a nem vitában kivívott, hatalmi erőfölény révén deklarált „győzelem” a nyelvi küzdelemben a végtelenségig tágítja a horizontot a szavak jelentésének kiüresítése, eltorzítása, a nyelv megbecstelenítése terén.

Így lehet − anélkül, hogy az embert kiröhögnék −, azt állítani, hogy most „visszatérhetünk a szabad diskurzus korszakába”. Egy olyan országban, ahol nem pusztán kormányzati segédlettel felvásárolják vagy megszállják a tömegkommunikációs eszközöket, és hatalmi segédlettel bezúzzák a független orgánumokat, hanem magát a vitát, a diskurzust szüntetik be. Merthogy nálunk vita helyett főként hatalmi propaganda vagy nemtelen uszítás zajlik.

Ki lehet jelenteni, hogy „a liberal non democracyből visszatérünk a szabadsághoz”. Egy olyan országban, ahol a demokratikus intézményeket a hatalom lerombolja vagy kiüresíti, ahol a törvényalkotást egy szűk csoport gazdasági érdekeinek rendelik alá, ahol a civil szervezeteket üldözik, ahol a protestálókat egzisztenciálisan fenyegetik.

De mondom, nincs ebben semmi új, számtalanszor láttuk már, ahogy az autoriter hatalom a nyelv abuzálása révén elsikkasztja a tényeket, megerőszakolja a valóságot és előállít egy propagandisztikus pszeudo-realitást.

És ezzel sikert arathat. Megtapasztaltuk már ezt is.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.