A tizenkettedik év

Még Bulgáriában is könnyebb feljebb kapaszkodni a társadalmi ranglétrán, mint idehaza.

2022. január 14., 11:56

Szerző: Szentpéteri Nagy Richard

Amikor 2010-ben – nyolc év ellenzéki nyugtalanság és permanens hatalomba készülés után – a most regnáló kormány akkor uralomra lépett örökös vezetője azt mondta, hogy a megnyert választásoktól számítva húsz évre előre meghatározza a jövendő kormányok politikáját és bebetonozza intézményeit, kevesen hihették, hogy saját kormányára, saját magára gondol. És íme, elközelgett a 2022-es év, s lám, a miniszterelnök hatalma teljében, a bizonytalanság legkisebb jele nélkül, magabiztosan és szilárdan áll kormánya és országa élén, a legjobb személyes reményekkel a hatalomban maradását illetően.

Tizenkét évvel ezelőtt nagy elánnal kezdődött el a megvalósult hatalomgyakorlás, de a miniszterelnök jól ügyelt a fokozatosságra is. A fontos dolgokat azonnal átvitte szolgaian hű, általa választott, bólogató parlamentjén, a lehetőségeket mérlegelés nélkül kihasználva, de a hatalom megtartása szempontjából kevésbé sürgető ügyekkel ügyesen kivárva, csak lépésről lépésre, fokozatosan építette ki bűnös rendszerét, melyben a legkisebb esélyt sem hagyja arra, hogy leváltsák. Ha nem így járt volna el, a társadalmi ellenállás nagyobb, mérhetőbb, látványosabb lett volna az elmúlt években, ám mivel az autoriter szisztéma nagy építőkövekkel ugyan, de graduálisan, téglát téglára, követ kőre rakva, gyorsítottan, de lépésenként épült ki, a társadalomnak alig maradt figyelme és ideje a felháborodásra. Mire felocsúdott egyik meglepetéséből, már a következő elnyomó mechanizmus bevezetésén kellett volna megütköznie, s mire megértette, hogy mit tettek vele, már egy újabb térfoglalás keserű tapasztalatát kellett feldolgoznia.

Az alkotmányos demokrácia azóta is fogyatkozó számú teoretikusai mindazonáltal már akkor azon keseregtek, hogy a népuralomnak vége van, amikor a kormányfő még csak kijelentette, amit később tettekre váltott, és már akkor vészharangot kongattak, amikor még nem tudhatták, hogy a politikai stabilitás a gyakorlatban végeláthatatlan, állandó kormányzást, a hatalomban maradás szakadatlanságát jelenti a miniszterelnök számára. Ennek érdekében reformálta meg a politikai rendszert – minthogy megtehette kétharmada birtokában – a nagyuralmú kormányfő, és most, a rendszer tizenkettedik évébe fordulva a magunk részéről azt láthatjuk, hogy a hatalmi struktúra most talán még kevesebbet tesz érthetővé a természetéből a társadalom számára, mint amikor először kérte támogató szavazatait.

Itt állunk hát egy gyökeresen átalakított, talpától a fejéig átformált, megszilárdított és stabilizált uralmi szisztémában, egy piramisszerűen összerakott hatalmi szerkezetben, mindenki a maga helyén, ahová erkölcsei, meggyőződése és lehetőségei állították, és nézünk, mint a filmvászonra, életünk történetére, amely már magától is pereg, és úgyis elmúlik majd, ha nem teszünk semmit.

Ebben a strukturális és érzelmi állapotban készülünk a törvényhozási választásokra, amelyek minden modern politikai rendszerben rendszeresen elérkeznek, ha egy ciklus letelik, és meg kell újítani a közbizalmat, hogy a formális legitimitás fennmaradjon. A modern autoritáriánus rendszerek urai mindig tartanak választásokat, ha eljön az ideje, és mindig hatalomban maradnak, akármilyen választásokat tartanak is. Választásokon nem lehet leváltani őket, mert mire a voksolásra kerül sor, addigra megteremtik a választásoknak azt az atmoszféráját (valójában az egész politikai rendszer teljes átalakításával), amelyben nem veszíthetnek. Egyszer kell nyerniük, de akkor nagyon. A hatalomból levezényelt következő választást már nem szabad – de legalábbis nem tisztességes – körülmények között rendezik.

Másutt említhettük már, hogy megítélésünk szerint Magyarországon a 2010-es választások sem voltak már tisztességesek, az azóta lezajlott választások pedig már szabadok sem voltak. A 2022-es választások – ha megérjük – ugyancsak nem lesznek azok.

Mégis van remény. Szintén másutt mondhattuk el, hogy miért. Az ellenzéki összefogásból, a pártszerkezet megváltozásából és az EU-tagságból adódó jótétemények összességükben teszik kijelenthetővé azt, hogy a választások kimenetele Magyarországon, 2022-ben – különös módon – még nem lefutott.

A politikai rendszert, amelyben élünk, nem a legfőbb magyar vezető találta ki – licenc az, másolt formátum –, de ő innovatívan, hatékonyan és eredményesen működteti. Ennek okáról is értekeztünk már e lapokon. Úgy hihetjük, hogy megértettük a rendszert. Talán leírni is sikerült időnként. 2022-ben már nem a szavak ideje jött el.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.