Ne kövesse el ezt a hibát: emiatt lesznek a csalók áldozatai egyre többen

Elegendő néhány aprónak tűnő mulasztás, hogy a csalók sikerrel járjanak.

2025. április 22., 16:55

Szerző:

Az internet, illetve a mobiltelefon használata ma már hozzátartozik a mindennapokhoz, ám érdemes tisztában lenni azzal, hogy ez hordoz magában bizonyos veszélyeket. A csalók nem pihennek, és aki nem tartja velük a tempót, könnyen az áldozatukká válhat – hívta fel a figyelmet a KiberPajzs.

Aki rendszeresen használja a digitális eszközöket, olyan gyakorlatot szerez, amely segíthet felismerni a furcsa jelenségeket, illetve kiszűrni egyes csalási kísérleteket. Ám senkinek nem érdemes elbíznia magát: ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, a férfiak pont amiatt válnak a csalók áldozatává, mert túlzott magabiztossággal interneteznek, hiszen tájékozottnak tartják magukat a témával kapcsolatban.

Azzal azonban érdemes számolni, hogy a kiberbűnözők folyamatosan újabbnál újabb módszereket fejlesztenek ki, és ez hatalmas veszélyt jelent mindenkire.

A csalók keresik a hibát a rendszerben

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a kiberbűnözők minden kínálkozó alkalmat meg fognak ragadni és ki fogják használni a figyelmetlenséget. Éppen ezért az egyik leglényegesebb óvintézkedés a személyes adatok védelmének biztosítása.

Az adathalászat még akkor is nagy probléma, ha látszólag nem történt semmi az adatlopást követő órákban. Sok esetben ezeket csak később használják fel, ám akkor annál nagyobb kárt okoznak.

A megszerzett adatok között szerepelhetnek banki belépési kódok. A pénzintézetek rendszerei erős védelemmel rendelkeznek, így a csalók nem véletlenül nem ezeket, hanem az ügyfeleket támadják. Aki elköveti azt a hibát, hogy nem ellenőrzi rendszeresen a banki alkalmazást a telefonján, nem frissíti a jelszavait, illetve nem állít be napi tranzakciós limiteket, ráfizethet erre a figyelmetlenségre.

Érdemes időt szánni minderre, ugyanis a bűnözők akár összetett támadást is indíthatnak: először egy hamis üzenettel elérik, hogy az ügyfél rákattintson egy linkre, így észrevétlenül letöltenek a telefonjukra egy kémprogramot. Ez kifigyeli a felhasználó szokásait és jelszavait, majd továbbítja azokat. Ennek a módszernek az a legnagyobb veszélye, hogy a netbankba történő belépéskor látják a telefon kijelzőjét a bűnözők, hiszen a kémprogram ezt is továbbítja, így sajnos a kétfaktoros hitelesítés sem véd meg az anyagi kártól. Kizárólag a megelőzés és a felkészültség segíthet ezekben a helyzetekben, érdemes megfogadni a szakemberek tanácsait.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)