Online csalás: egy kutatás kiderítette, kik a bűnözők legkönnyebb célpontjai
Az online csalások elkövetői egyre kifinomultabb módszerrel dolgoznak.
Egy friss magyar kutatás szerint a férfiak nagyobb arányban válnak online csalások áldozataivá, noha jelentős részük – mintegy 90 százalék – közepesen vagy nagyon tájékozottnak tartja magát a kiberbiztonsági kérdésekben – írja a G7. A Médiaunió és az Ipsos közös felmérése szerint 1,5 év alatt 20-ról 39 százalékra nőtt azoknak a férfiaknak az aránya, akiket már megkárosítottak ilyen módon. A kutatók szerint a férfiak technológiai magabiztossága és nagyobb kockázatvállalási hajlandósága éppúgy hozzájárulhat a sérülékenységükhöz, mint a csalók egyre kifinomultabb és sürgető üzenetekre épülő módszerei.
Bár a célba vett áldozatok száma nő, a kibercsalások által okozott pénzügyi kár összességében csökkent. 2024 harmadik negyedévében a korábbi időszakhoz képest mintegy 15 százalékkal kevesebb anyagi kárt jelentettek Magyarországon. A szakértők hangsúlyozzák: fontos, hogy a felhasználók tudatosítsák, a technikai fejlődéssel a digitális csalások is egyre bonyolultabbá válnak – így a megelőzéshez nem csupán ismeretekre, hanem folyamatos éberségre is szükség van.
Egyre kifinomultabb csalások zajlanak
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a bűnözők ma már olyan kifinomult pszichológiai módszerekkel dolgoznak, hogy szinte bárkit képesek megtéveszteni. Bár a csalók trükkjei elsőre talán bagatellnek tűnnek, de ha valakit elég kitartóan és határozottan próbálnak meg átverni, és a meglepetés erejét is felhasználják, sajnos sikerrel járhatnak.
A csalások ellen persze lehet védekezni, melynek első lépése az, ha gyanút kelt bennünk az, ha máshogyan nem érnek célt, akkor a csalók általában sürgetni kezdenek, vagy éppen nagyon gyors döntésre kényszerítenek minket. Mindig gyanús az is, ha egy meghirdetett termékre azonnal érkezik egy megkeresés, ahogyan az is, ha nem hagyják, hogy nyugodtan átgondoljunk egy tranzakciónkat. A szakértők azt tanácsolják, soha ne hagyjuk magunkat hirtelen döntésekre kényszeríteni.
Így kerülheti el, hogy csalás áldozatává váljon
Ahogyan arra korábban már figyelmeztettük olvasóinkat, sohasem árt az óvatosság! Különösen ismeretlen, külföldi webáruházakban történő vásárláskor alaposan át kell tekinteni a vásárlási feltételeket és az apró betűs részeket.
Ha egy ajánlat túlzottan kedvezőnek tűnik a piaci árakhoz képest, érdemes alaposan utánajárni a weboldal megbízhatóságának. Ajánlott ellenőrizni a webshop fogyasztói értékeléseit és véleményeit a közösségi médiában vagy más online platformokon.
Rendszeresen ellenőrizni kell a bankszámlakivonatokat, és ha ismeretlen vagy gyanús terhelést észlelünk, azonnal kapcsolatba kell lépni a bankkal.
A különböző csalásokkal a 168.hu már rengetegszer foglalkozott, az erről szóló cikkeinket ezen a linken olvashatja!
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: IGOR STEVANOVIC / SCIENCE PHOTO / IST / Science Photo Library via AFP)